W święto wszystkich harcerek i harcerzy – Dzień Myśli Braterskiej – Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami organizacji harcerskich objętych Honorowym Protektoratem Prezydenta RP. 22 lutego przypada rocznica urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powell.

Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej w Kaplicy Pałacu Prezydenckiego, której przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, a koncelebrował między innymi kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski.

Następnie podpisane zostały porozumienia o współpracy między Związkiem Harcerstwa Polskiego, Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej a Wojskami Ochrony Terytorialnej. Porozumienia w imieniu ZHP podpisała naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad. „Harcerstwo zawsze odpowiadało i odpowiada na aktualne potrzeby i aktualne wyzwania. To, że podpisaliśmy z Wojskami Ochrony Terytorialnej porozumienie, pozwoli nam odpowiadać na te potrzeby i wyzwania lepiej” – powiedziała podczas przekazania porozumienia hm. Anna Nowosad.

Później Andrzej Duda rozpalił, ustawioną przez Pałacem Prezydenckim, watrę, a na strażników ognia mianował harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego – phm. Bartosza Widerę i pwd. Jakuba Grodzickiego.

Ważnym elementem spotkania było wręczenie przez Prezydenta RP Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do harcerzy. „Ruch harcerski wiąże na całe życie. Zazwyczaj, nawet wiele lat po tym, jak zakończyłeś czynną służbę harcerską, twoi koledzy i koleżanki z zastępu czy drużyny pozostają twoimi najbliższymi znajomymi. Bo to są wspólne więzi, dni spędzone na obozach, bo znasz tych ludzi od zawsze i wiesz, że możesz na nich liczyć w najtrudniejszej sytuacji” – mówił Prezydent.

Jako reprezentant ZHP swoje przemówienie podczas spotkania wygłosił hm. Michał Murgrabia z Hufca ZHP Skierniewice. Odebrał on także odznaki dla nowo mianowanych harcmistrzów naszej organizacji.

„Nie znam innego miejsca, poza ZHP, w którym, w wyjątkowo bezpiecznych warunkach z odpowiednią asekuracją w razie potrzeby i w niesamowicie krótkim czasie, można zostać inżynierem planującym swoje pierwsze konstrukcje, ratownikiem, księgowym, fotografem, event managerem, trenerem i tak wymieniać pewnie można by jeszcze długo. (…) Bycie częścią Związku Harcerstwa Polskiego to przygoda, która oprócz radości dostarcza niesamowicie cenne doświadczenia” – powiedział w swoim wystąpieniu do zgromadzonych.

Spotkanie zakończyło się zawiązaniem kręgu i przekazaniem harcerskiej iskierki.