Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy. Czuwaj!

Wiem, że od ponad pięciu tygodni mierzycie się z wyzwaniem, jak pracować z harcerkami i harcerzami w izolacji. Co robić, kiedy nie można spotkać się na zbiórce. Co robić, kiedy nie można wyjść z nimi do lasu. Jak realizować stopnie i sprawności w sytuacji, w której harcerki i harcerze, a przede wszystkim zuchy, nie do końca radzą sobie z narzędziami elektronicznymi.

Droga Druhno, Drogi Druhu!

Podjęliśmy wyzwanie i przygotowaliśmy dla Was materiały, które możecie wykorzystać w pracy z waszymi harcerkami i harcerzami. Wszystkie te materiały znajdziecie w Centralnym Banku Pomysłów – są to zdalne harce. Są to materiały na pięć tygodni pracy z Waszymi drużynami. Jeżeli brakuje Wam pomysłów, jeżeli nie wiecie od czego zacząć, warto skupić się na sferach rozwoju. Każdy tydzień poświęcony jest innej sferze rozwoju. Teraz realizujemy rozwój emocjonalny.

Wiem też, że macie mnóstwo pytań dotyczących Harcerskiej Akcji Letniej. Tego, co będzie można zrobić w czasie, w którym normalnie powinniśmy być w lesie, na obozach. Pracujemy nad tym, żeby jak najszybciej opowiedzieć Wam dokładnie, co będziecie mogli zrobić i jakie będą ograniczenia. Niestety tu i my i wy musimy wykazać się ogromną cierpliwością. Wiem, że już dzisiaj chcielibyście powiedzieć rodzicom swoich harcerek i harcerzy, a przede wszystkim samym harcerkom, harcerzom i zuchom, czy będą mogli wyjechać na kolonie, czy będą mogli spotkać się na obozie. Wiemy, że jest to niesamowicie ważna część pracy każdej drużyny. Niestety, dziś pozostaje nam tylko powiedzieć, że na pewno podsumujemy rok pracy drużyn. Sposób i forma, w jaki to zrobimy jest wyzwaniem zarówno dla nas, jak i dla was. My w Głównej Kwaterze pracujemy nad tym, żeby dać Wam odpowiedzi bardzo praktyczne – gdzie będziecie mogli się spotkać, jak będziecie mogli zaplanować to podsumowanie.

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

Chcę Wam powiedzieć, że nie jesteście w tym sami, macie wokół siebie instruktorów, którzy mogą opowiedzieć na Wasze pytania. Macie wokół siebie specjalistów, którzy mogą Wam powiedzieć jak poradzić sobie ze stresem, jak poradzić sobie z odpowiedzialnością, z którą się mierzycie.

Droga Druhno, Drogi Druhu!

Najważniejsze jest to, żebyście pozostawali w kontakcie ze swoimi harcerkami i harcerzami, nawet jeżeli Wasza praca w drużynie skupi się nad tym, żeby co tydzień opowiedzieć sobie o tym, co się w trakcie tygodnia wydarzało. To jest bardzo ważne. Bądźcie z nimi w kontakcie, oni czekają na Wasz telefon, oni czekają na to, aż się odezwiecie i zapytacie: hej, co u Ciebie?

Droga Druhno, Drogi Druhu!

To jest czas, który wymaga kreatywności. To jest czas, który wymaga cierpliwości. Połączenie tych dwóch cech nie jest proste. Staram się razem z moją Główną Kwaterą i instruktorami w chorągwiach przygotować możliwe dużo narzędzi, które wam pomogą. Mam nadzieję, że jeżeli pojawiaj się Wam pytania, to przekazujecie je dalej. Pamiętajcie, że my jesteśmy dla Was, a Wy jesteście dla harcerek i harcerzy. Jeszcze raz, bądźcie cierpliwi, bądźcie kreatywni i bądźcie wytrwali!

hm. Anna Nowosad