Razem z moją gromadą zuchową przeprowadziłam w Podkowie Leśnej badanie środowiskowe w formie ankiety, dotyczące działalności harcerstwa w naszym mieście i potrzeb lokalnych z tej działalności wynikających. Na podstawie wyników ankiety podjęliśmy się działań na rzecz miasta.

Jestem studentką socjologii, a więc tematyka badań społecznych jest dla mnie bardzo interesująca. Chcąc podzielić się moimi zainteresowaniami z zuchami i pokazać im nową formę zajęć, z której jeszcze nie korzystaliśmy, przygotowałam dla zuchów krótką ankietę:

1. Czy wiedział/a Pan/Pani o działalności ZHP na terenie Podkowy Leśnej?
    a) TAK b) NIE
  2. Czy należał/a Pan/Pani kiedyś do harcerstwa?
    a) TAK b) NIE
  3. Na czym Pana/Pani zdaniem polega bycie Zuchem?
  4. Co Pana/Pani zdaniem Zuchy powinny robić dla miasta, w którym działają i jego mieszkańców?
  5. Który z pomysłów Pana/Pani zdaniem jest najlepszy i Zuchy powinny go zrealizować w Podkowie Leśnej?
    a) Rozwieszenie w Podkowie plakatów z pozytywnymi myślami
    b) Ozdobienie koszy na śmieci w Parku Miejskim kolorowymi obrazkami
    c) Pomalowanie na pozytywny kolor mostków w Parku Miejskim

Ankietę tę przeprowadziliśmy wraz z zuchami podczas zbiórki w czerwcu 2016 roku na terenie Podkowy Leśnej z mieszkańcami tego miasta. Zuchy podzielone na patrole wraz z opiekunami chodziły i rozmawiały z mieszkańcami o harcerstwie w Podkowie oraz zadawały im pytania z ankiety. Opracowałam jej wyniki, które następnie omówiliśmy z zuchami na zbiórce. Z ankiety wynikło, że mieszkańcy najbardziej chcą, aby zrealizować punkt o rozwieszeniu w Podkowie plakatów z pozytywnymi myślami. Tak więc na zbiórce wraz z zuchami przygotowaliśmy plakaty promujące pozytywne myślenie i rozwiesiliśmy je na terenie Podkowy Leśnej. Zuchy doskonale bawiły się podczas realizacji tego zadania, nauczyły się czegoś nowego, a także wykonały służbę na rzecz miasta. Burmistrz miasta napisał o naszej akcji na swoim fanpagu na Facebooku wraz z udostępnieniem zdjęć naszych plakatów. Ta akcja jest jedną z najfajniejszych rzeczy jakie zrobiłam z zuchami podczas zbiórek, bardzo się cieszę, że mogłam podzielić się z nimi moimi zainteresowaniami i tym czego się uczę na moich studiach.

pwd. Katarzyna Potyrała, drużynowa 1. Podkowiańskiej Gromady Zuchowej „Leśne Królewstwo