Na początku roku szkolnego kadrą gromady spotkaliśmy się z dyrekcją szkoły. Wcześniej wybraliśmy razem do realizacji w gromadzie sprawność „Pomocnej dłoni”, dlatego zapytaliśmy dyrekcji o to, co moglibyśmy zrobić na rzecz szkoły, aby sprawność ta miała sens.

Naszymi celami było pobudzenie w zuchach odpowiedzialności za otaczające je obiekty publiczne, pokazanie im ile pracy wymaga zadbanie choćby o mały kwietnik i połączenie tego z odpowiedzią na potrzeby szkoły, w której działamy.

Wraz z zuchami w ramach zbiórek przesadzaliśmy kwiatki w szkolnych doniczkach, uprzednio pieląc je z chwastów i dosypując dobrej ziemi. Do kwiatków dołączyliśmy małe tabliczki z ich nazwami, aby poza ładnym wyglądem dawały również obserwującym wiedzę na ich temat. Na przygotowaniu kwietników nasze działania się nie skończyły. Do zakończenia roku szkolnego zuchy w suche dni podlewały kwiatki i w razie potrzeby wyrywały niepotrzebne w doniczkach chwasty.

Dodatkowo w tym czasie na terenie szkoły został posiany nowy fragment trawnika, który został wcześniej zadeptany, dlatego wykonaliśmy wspólnie tabliczkę z napisem „Szanuj zieleń”. Trudnością dla nas było zdobycie finansów na materiały programowe, aby wykonane działanie służyło przez dłuższy czas szkole.

Dzięki tej służbie zuchy zrozumiały, ile pracy trzeba włożyć, aby przetrwał publiczny kwietnik i że warto dbać o wspólne dobro publiczne. Polepszyły się też stosunki gromady z rodzicami i szkołą. Mi osobiście służba ta pokazała, że nawet małe gesty najmłodszych na rzecz otoczenia to bardzo ważna część wychowania (jako drużynowa miałam wtedy 16 lat).

 

Phm. Emilia Wadas – Hufiec Łódź-Bałuty, kierowniczka Referatu Wędrowniczego Chorągwi Łódzkiej – 217 ŁGZ „Dzielni Żeglarze”