Gdy w listopadzie 2015 r. Byłem na Kursie Drużynowych Wędrowniczych po raz pierwszy usłyszałem o Zwolnionych z Teorii – olimpiadzie w wielkim skrócie polegającej na organizacji prawdziwego projektu społecznego, w zamian za co otrzymuje się międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Z racji, że byłem i jestem mocno zainteresowany takimi tematami postanowiłem spróbować swoich sił.

historia2

Tydzień później na zbiórce drużyny przedstawiłem ideę ZWZT i udało mi się zebrać jeszcze 3 chętnych chłopaków do realizacji projektu. Tak też w naszej jednostce powstał patrol zadaniowy. Postanowiliśmy zająć się dość ciężkim tematem – chcieliśmy spopularyzować wśród młodzieży historię naszego miasta Wągrowca. Nagraliśmy 10 kilkuminutowych filmików, które w dość ogólny i raczej przystępny sposób przybliżały najważniejsze i najciekawsze fragmenty dziejów “jakubowego grodu”. Dużym zaskoczeniem było dla nas jaką furorę zrobił nasz mały projekt. Pisały o nas wszystkie lokalne media, a burmistrz zaprosił nas na spotkanie do siebie.

Olimpiada się zakończyła, dostaliśmy certyfikaty i nawet zorganizowaliśmy otwarte podsumowanie projektu dla mieszkańców w Miejskim Domu Kultury. Jednak jak się później okazało to był dopiero pierwszy etap naszej działalności.

historia3

Ta działalność wciągnęła nas tak bardzo, że postanowiliśmy ją kontynuować już poza konkursami. Część składu z różnych przyczyn się zmieniła. Rozszerzyliśmy również działalność na cały powiat wągrowiecki i nagraliśmy 2. sezon naszego internetowego programu. On również zrobił furorę. To dało nam takiego kopa, że założyliśmy własne stowarzyszenie! Od tego momentu nie nagrywamy tylko nowych sezonów naszego programu, ale organizujemy też prelekcje oraz duże eventy takie jak nasz największy projekt – “Piknik z historią”, który w zeszłym roku przyciągnął ok. 1000 uczestników. Jest to festyn promujący szeroko pojętą historię, w tym także przede wszystkim tą lokalną. Głównymi organizatorami jesteśmy my (przy wsparciu Urzędu Miasta i Miejskiego Domu Kultury), ale pomagają nam wszystkie organizacje i instytucje zajmujące się historią w naszej okolicy. Dzięki temu program jest bardzo atrakcyjny i każdy znajdzie coś dla siebie.

Niezależnie od etapu rozwoju nasza działalność była i jest oparta o służbę. Naszym celem jest popularyzacja dziejów powiatu wągrowieckiego. Wszyscy robimy to dobrowolnie, świadomie i bezinteresownie. Choć z tym ostatnim to nie do końca, bo prowadzenie Zapomnianej Historii dało nam ogromne doświadczenie z wielu, wielu dziedzin.

14 Wągrowiecka Drużyna Wędrownicza jest jednostką 14 Wągrowieckiego Szczepu Harcerskiego “Kruki” im. Tomasza Kowalskiego. Reaktywowana w 2015 r. jest prowadzona przez pwd. Huberta Jezierskiego, Prezesa wspomnianego wyżej Stowarzyszenia “Zapomniana Historia”. W 2017 roku wędrownicy z 14-stki organizowali trasę XI Wędrowniczej Watry.