Słownik Języka Polskiego PWN podaje następujące definicje słowa „niezwyczajny”:
1. niebędący zwyczajnym i typowym
2. o człowieku: nieprzeciętny
3. o rzeczy: będący w najlepszym gatunku.
Dla harcerek i harcerzy jest jeszcze jedno znaczenie. Od 7 lat wiąże się ono z Plebiscytem Instruktorskim „Niezwyczajni”.

Plebiscyt składa się z 5 etapów. W pierwszym, każdy mógł zgłosić swojego kandydata do udziału w konkursie w pięciu kategoriach: efektywne zarządzanie, harcerski specjalista, harcerska służba, młody lider i komendant szczepu. W drugim, kapituły chorągwiane weryfikowały zgłoszenia. Trzecim etapem były natomiast nominacje kapituły głównej, która ostatecznie wybrała 25 niezwyczajnych kandydatów.

Obecnie trwa czwarty etap – ogólnopolskie głosowanie. Każdy może zagłosować na swojego kandydata przez stronę internetową. Tam też można zapoznać się z sylwetkami nominowanych w poszczególnych kategoriach.

Ostatnim – piątym – etapem będzie uroczysta gala. Odbędzie się ona 23 lutego w Zabrzu. To na niej poznamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Niezwyczajni to 25 wyjątkowych osobowości, ciekawych życiorysów i ujmujących historii. Kto zatem wróci do domu ze statuetką „Niezwyczajny 2018”? To zależy od was, głosujcie!