We wtorek rano w księdze kondolencyjnej wystawionej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku w imieniu Związku Harcerstwa Polskiego wpis złożyli naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad, jej zastępca hm. Karol Gzyl i komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Artur Glebko.

„Zuchy, harcerki i harcerze, instruktorki i instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego żegnają naszego niezawodnego Przyjaciela, Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Panie Prezydencie! Nie zapomnimy wyzwania, które Pan przed nami postawił. Będziemy przyszłością Polski i Europy. Zadbamy o to, aby trwały one przy wartościach solidarności i otwartości” – napisała Druhna Naczelniczka.

Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP zarządził żałobę harcerską w chorągwi. Potrwa ona do dnia pogrzebu. Związek Harcerstwa Polskiego przyłącza się do żałoby narodowej zapowiedzianej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na dzień pogrzebu tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska. Tego dnia instruktorzy i harcerze Chorągwi Gdańskiej ZHP odprowadzą Prezydenta Pawła Adamowicza na miejsce ostatniego spoczynku.

Do Związku Harcerstwa Polskiego płyną wyrazy współczucia i kondolencje od skautowej braci. Prezydent Paweł Adamowicz aktywnie wspierał ZHP w działalności międzynarodowej – najpierw w kandydaturze do organizacji światowego jamboree, a ostatnio przy przygotowaniach do Europejskiego Jamboree 2020, które odbędzie się w Gdańsku. Listy kondolencyjne do ZHP przesłali m.in. przewodniczący Światowego Komitetu Skautowego, sekretarz generalny WOSM, Europejski Komitet Skautowy i Europejskie Biuro Skautowe, członkowie skautowych władz światowych i regionalnych, szefowie krajowych organizacji skautowych i komisarze zagraniczni.