Trwa IV edycja kampanii BohaterON – włącz historię!, do udziału w której zapraszamy wszystkich harcerzy. BohaterON to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Prowadzona od 2016 roku akcja edukuje Polaków, bazując na indywidualnych historiach uczestników walk o stolicę, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.

Zachęcamy wszystkie harcerki i wszystkich harcerzy do wysyłania kartek listów do Powstańców Warszawskich. W tym roku organizatorzy kampanii nie będą drukować i dystrybuować dedykowanych akcji pocztówek. Zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczone zostaną na realizację działań pomocowych skierowanych do Powstańców Warszawskich.

Od 1 sierpnia do 2 października – w symbolicznym czasie pamięci o Powstaniu Warszawskim – każda zainteresowana osoba będzie mogła wysłać do siedziby Fundacji list do wybranego Powstańca, widokówkę ze swojej miejscowości bądź własnoręcznie wykonaną kartkę lub laurkę – ręcznie przygotowane z pewnością sprawią Powstańcom Warszawskim jeszcze więcej radości. Wszystkie dowody uznania zostaną przekazane Bohaterom po zakończeniu kampanii. Podobnie do lat ubiegłych, życzenia dla Powstańców będzie można wysłać również bezpłatnie przez Internet, za pośrednictwem strony internetowej. Zostaną one wydrukowane i w formie tradycyjnej trafią do adresatów.

Zastępy i drużyny zachęcamy również do udziału w projekcie edukacyjnym BohaterON. Osoby, które zgłoszą się do projektu, otrzymają od zespołu kampanii BohaterON drogą elektroniczną pakiet edukacyjny (scenariusze zajęć i materiały dodatkowe), przy pomocy którego przeprowadzą zajęcia lub zbiórki dotyczące historii Polski XX wieku połączone z akcją pisania kartek/listów do Powstańców Warszawskich. Organizatorzy projektu pokazują, że historia nie musi być nudna – jej treści można przekazać w atrakcyjnej dla młodych ludzi w formie. Szczegóły znajdują się tutaj.

Nowym działaniem jest Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich. Jej przyznanie ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku. Nagroda zostanie wręczona w sześciu kategoriach (firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit). Wyboru laureatów w każdej kategorii dokona Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych oraz środowisk kombatanckich. Wpływ na wyniki będą mieli także internauci, którzy zagłosują przez formularz dostępny na stronie. Szczegóły znajdują się tutaj.

Nazwa projektu stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Jako harcerki i harcerze nie możemy pozostać bierni. Poznając historię swojego kraju, dbajmy o to, aby nie została ona zapomniana oraz pielęgnujemy pamięć o bohaterach, dzięki którym żyjemy w wolej Polsce.