Konferencje instruktorskie oraz wspólny apel były ostatnimi punktami programu VI Zlotu Kadry ZHP. Od środy do niedzieli w ośrodku harcerskim „Perkoz” ponad 500 drużynowych i instruktorów brało udział w różnego rodzaju formach kształcących i doskonalących.

Uczestnicy zlotu podzieleni byli na poszczególne formy: obóz drużynowych, zlot harcmistrzów oraz Letnią Akcję Szkoleniową, w ramach której zorganizowane zostały: PromoLAS, zagranica Level up!, kurs komendantów hufców i kurs dla metodyków hufcowych. Kadra ZHP codziennie uczestniczyła w inspirujących i wartościowych zajęciach, zdobywała wiedzę i poszerzała swoje umiejętności z wybranej dziedziny.

Mimo że podobozy zdecydowanie różniły się programami oraz przygotowywanymi atrakcjami, to zachowanie równowagi w przyrodzie i zastosowanie się do zasad etyki środowiskowej połączyło wszystkich. Uczestnicy samodzielnie przygotowywali posiłki, ograniczając w ten sposób zużycie plastikowych opakowań.

Podczas zlotu działało także Centrum Duchowe – otwarte dla wszystkich, którzy chcieli porozmawiać, poradzić się, zapytać czy odnaleźć siebie. Każdy uczestnik mógł wziąć udział w Mszy świętej oraz spotkać się i porozmawiać z duchownym bądź psychologiem.

Ważnym elementem zlotu była możliwość wymiany doświadczeń i spotkania ludzi z różnych środowisk harcerskich działających w całej Polsce. Ducha dyskusji szczególnie dało odczuć się podczas zlotowych konferencji. Kadra ZHP rozmawiała o sprawach ważnych dla Związku zarówno z perspektywy całości organizacji, jak i poszczególnych jednostek.

„Na zlocie panuje niesamowita atmosfera pełna braterstwa i przyjaźni. W każdej chwili, nawet stojąc w kolejce do prysznica można poszerzyć swoją wiedzę harcerską i poznać ciekawych ludzi”, „Te intensywnie spędzone dni przyniosły ze sobą chwile radości, nowe przyjaźnie i ważne umiejętności”, „Szkoda, że na następny zlot będziemy musieli czekać kolejne dwa lata” – mówiły uczestniczki zlotu po jego zakończeniu.

współautorki tekstu: Agnieszka Elwertowska, Olga Kaczmarczyk, Anna Kozłowska, Joanna Miaśkiewicz-Świrska, Barbara Rogala, Izabela Rusin, Roksana Szpara – uczestniczki zastępu Social Media i rzecznictwo na formie PromoLAS