Andrzej Małkowski to ojciec harcerstwa, propagator skautingu, działacz polskich organizacji młodzieżowych i niepodległościowych, wódz i autorytet. Olga Drahonowska-Małkowska jest współtwórczynią polskiego skautingu, instruktorką, współautorką hymnu harcerskiego, wzorem do naśladowania. 15 stycznia przypadają rocznice śmierci najważniejszego małżeństwa w historii harcerstwa. Andrzej Małkowski zginął dokładnie 100 lat temu – w 1919 roku podczas pełnienia służby wojskowej. Po jego tragicznej śmierci jego żona nadal propagowała ideę skautingu zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zmarła w 1979 roku i spoczywa na Cmentarzu z Zakopanem, gdzie znajduje się również symboliczny grób jej męża. Aby uczcić ich pamięć zapraszamy do udziału w uroczystościach, które rozpoczną się Msza Świętą we wtorek 15 stycznia 2019 roku o godzinie 17:00 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Po Eucharystii odbędzie się przemarsz na Nowy Cmentarz przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem, gdzie odbędzie się Apel Chwały oraz złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku poświęconym twórcom polskiego harcerstwa. Na zakończenie uroczystości spotkamy się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. O. Balzera w Zakopanem. Pamiętajmy o uczczeniu tego dnia w swoich jednostkach. Nie tylko od święta podążajmy za słowami Andrzeja Małkowskiego, który mówił: Tylko w czynie, w realnej aktywności ukształtować się może człowiek dzielny.