W dniach 29-31 marca w Łodzi odbyło się szkolenie trenerskie do programu Odznaki Skautów Świata (Scouts of the World Award). Około 20 uczestników z 9 chorągwi uczyło się, czym jest program Odznaki SWA, jak planować i przeprowadzać Odkrycie SWA oraz jak wspierać podopiecznych w realizacji Służby SWA.

Najważniejszą częścią kursu było odbycie służby oraz spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Harcerze pracowali na rzecz Fundacji Gajusz, która prowadzi hospicjum dla dzieci oraz Fundacji MEDOR, prowadzącej schronisko dla bezdomnych zwierząt. Dodatkowo uczestnicy spotkali się z przedstawicielami Studenckiego Kręgu Przewodników Beskidzkich oraz Balfolk.pl.

Spotkania te były związane z obszarami, jakimi zajmuje się program Odznaki SWA – pokoju, rozwoju i środowiska naturalnego. Od teraz absolwenci szkolenia mogą samodzielnie organizować Odkrycia SWA oraz pełnić funkcję Tutora SWA, czyli opiekuna nad projektami Służb SWA.

Szkolenie było częścią pilotażowego projektu połączenia Kursu Drużynowych Wędrowniczych „Przekraczając Granice” oraz szkolenia Tutorów SWA.

Odznaka Skautów Świata (Scouts of the World Award) to najwyższe wyróżnienie przyznawane dla młodzieży w wieku 15-26 lat przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM). Aby ją zdobyć, każdy zainteresowany musi przejść przez 3 elementy związane z pokojem, rozwojem lub środowiskiem naturalnym:

• odbyć 21-godzinne szkolenie, podczas którego zapozna się z problemem związanym przynajmniej z jednym z wyżej wymienionych obszarów tematycznych (Odkrycie SWA),
  • zrealizować długoterminowy (co najmniej 80-godzinny) projekt społeczny, czyli dobrowolne zobowiązanie, by przyczynić się do rozwiązania problemów związanych z rozwojem, pokojem lub środowiskiem naturalnym (Służba SWA),
  • dołączyć do Społeczności SWA, czyli ogólnoświatowej sieci zdobywców Odznaki, by wspomagać i doradzać innym w drodze do celu.

autor: hm. Maciej Czechowski