Harcerki i harcerze z ZHP pełnili służbę podczas spotkania z Powstańcami w Parku Wolności, gdzie mieli okazję spotkać się i porozmawiać z walczącymi. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz ZHP hm. Karol Gzyl i hm. Dorota Całka, a także Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski i Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.

„Jest dziś tutaj z nami ponad 1000 harcerek i harcerzy (…) Dzisiaj nie ma nic ważniejszego dla nich niż możliwość spotkania z Powstańcami i porozmawiania z ludźmi, którzy walczyli i pracowali dla Polski” – powiedział na rozpoczęcie uroczystości dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Podczas uroczystości Prezydent RP przyznał odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został harcmistrz Andrzej Romocki ps. „Morro”, żołnierz Szarych Szeregów i dowódca 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowana została harcmistrzyni Paulina Gajownik – komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP i współpracowniczka Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Witaliśmy dzisiaj harcerzy w większości urodzonych nie tylko długo później, ale wielu z nich urodzonych po roku 2000, takich harcerzy, którzy nie pamiętają Warszawy bez Muzeum Powstania Warszawskiego. Są tutaj dzisiaj z nami. To właśnie dzięki Wam nasi drodzy, kochani powstańcy są dzisiaj z nami. Jesteście tak wielkim autorytetem, jesteście tak bezcennym skarbem historii, ale przede wszystkim niepodległości, że młodzi ludzie są gotowi przyjeżdżać z całej Polski żeby móc pobyć chociaż przez chwilę w Waszym otoczeniu. Żeby móc doświadczyć Waszej obecności, żeby móc posłuchać Waszych słów, żeby móc Wam służyć, tak jak Wy przez dziesięciolecia służyliście Rzeczypospolitej” – mówił prezydent RP podczas wystąpienia na Placu Wolności.

„Najbardziej ujmujące jest to, że w wolnej Polsce widać tak wiele młodych osób – harcerek i harcerzy, którzy są z nami, chcą się uczyć od Powstańców. Gdyby przyszedł moment próby patrzyliby na Was jak na drogowskaz” powiedział do zgromadzonych w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

W imieniu wszystkich organizacji harcerskich głos podczas uroczystości zabrał hm. Tomasz Wolszczak Naczelnik Stowarzyszenia Harcerskiego. „Jestem pewny, że mogę powiedzieć w imieniu wszystkich harcerek i harcerzy, że chylimy czoła przed waszą odwagą wypełniania harcerskiej i żołnierskiej przysięgi (…) W imieniu ruchu harcerskiego składam przed Wami obietnicę, że każda harcerka i skautka i każdy harcerz i skaut będą służyli Polsce, będą zawsze siostrą i bratem dla drugiego człowieka i będą pracować nad sobą”.

Na zakończenie uroczystości Powstańcy Warszawscy przekazali Młodym Polakom wartości: wolność, miłość do Ojczyzny, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancję, pomoc słabszym i sumienność. W imieniu ZHP przesłanie odebrali hm. Paulina Gajownik i phm. Igor Sawicki.

Od poniedziałku, 29 lipca, w Warszawie odbywa się Zlot Harcerski „Dziś jest pojutrze” w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Harcerze z czterech organizacji, w tym Związku Harcerstwa Polskiego, wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego po raz kolejny zadbają o właściwą oprawę rocznicowych wydarzeń.