Radosny patriotyzm jest nieodłączną częścią wychowania obywatelskiego. Początek maja to czas, w którym w całej Polsce harcerki i harcerze – aktywni obywatele i patrioci – biorą udział w obchodach świąt państwowych.

Co roku zuchy, harcerze, instruktorzy i seniorzy w całej Polsce biorą udział w obchodach świąt państwowych. Pokazują czym jest patriotyzm oraz zachęcają mieszkańców swoich miejscowości do radosnego świętowania. Po raz kolejny harcerki i harcerze wzięli udział w akcji „Oflaguj się”. Przez trzy dni udostępnili tysiące zdjęć, na których pokazywali, jak włączają się w obchody świat narodowych.

W ramach obchodów Dnia Flagi, członkinie i członkowie ZHP brali udział w grach miejskich, spotkaniach czy piknikach. W wielu miejscowościach w Polsce włączyli się do akcji społecznych i podejmowali różne aktywności związane z upowszechnianiem barw narodowych.

3 maja w całej Polsce odbywały się obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na których nie zabrakło licznych reprezentacji ZHP. W uroczystościach państwowych Święta Narodowego Trzeciego Maja w Warszawie wzięła udział naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad i zastępca naczelniczki ZHP hm. Karol Gzyl.

Podczas obchodów Świąt Państwowych harcerze pełnią swoją służbę – pamiętają o ważnych dla naszego kraju rocznicach, oddają hołd bohaterom. Związek Harcerstwa Polskiego nie zapomina przy tym, że dzisiejszy patriotyzm to nie tylko udział w uroczystościach państwowych, ale przede wszystkim świadomość poczucia wspólnoty z rodakami oraz umiejętność dzielenia się radością z innymi.