Służba, którą pełniliśmy przez ostatni rok harcerski razem z naszą  80 Drużyna Starszoharcerską „Desant” miała formę czterech działań na terenie gminy Legnickie Pole i jednego na terenie Lginia w województwie lubuskim.

Pierwszym wydarzeniem, które odbyło się 22 stycznia br. było odwiedzenie kilkunastu samotnych osób starszych z okazji dnia babci. Podczas wizyt podarowaliśmy gospodarzom własnoręcznie wykonane podarki i śpiewaliśmy harcerskie piosenki, gdyż okazało się, że część z tych osób było w naszym wieku harcerzami. Rozmawialiśmy wspólnie, odpowiadając na pytania osób odwiedzanych, a także sami je zadając, na temat tego jak wyglądało kiedyś harcerstwo, a jak wygląda dzisiaj.

desant1 e1587408132990

Drugim wsparciem jakie zrealizowaliśmy jest pomoc w charakterze wolontariuszy na Półmaratonie Bitwy pod Legnicą 8 kwietnia tego roku. Podzieleni na zespoły rozkładaliśmy namioty organizacyjne, przybijaliśmy drogowskazy, obstawialiśmy trasę półmaratonu, wydawaliśmy wodę, napoje i banany na punktach nawadniających, informowaliśmy zawodników po ukończeniu biegu o miejscu wydawania posiłków regeneracyjnych i prysznicach. Po zakończonej imprezie sprzątaliśmy boisko szkolne, na którym miało miejsce podsumowanie wyników oraz punkty nawadniające.

Następną aktywnością naszej drużyny była wielodniowa pomoc na biwaku historycznym „Bitwa pod Legnicą” odbywającym się w Legnickim Polu trwającym pięć dni (dwa dni przygotowań, dwa dni imprezy oraz jeden dzień na sprzątanie). Nasza praca obejmowała tworzenie strefy bezpieczeństwa dla groźniejszych pokazów, w tym godzinnej inscenizacji bitwy, rozkładanie wiat, stołów i ław, dbanie o porządek podczas wydarzenia oraz sprzątanie po jego zakończeniu.

Kolejnym było zadanie zrealizowane podczas biwaku naszej i zaprzyjaźnionej drużyny. Polegało ono na nieodpłatnej pomocy mieszkańcom Lginia (w województwie lubuskim) bez bezpośredniego kontaktu z tą społecznością. W ten sposób sprzątnęliśmy dwa zaniedbane przystanki, trawnik przy chodnikach, okolice sklepu, podpaliliśmy wygasłe znicze pod kościołem i uzupełniliśmy zniszczoną tablice informacyjną. W każdym miejscu dotkniętym przez „Niewidzialną Pomocną Dłoń” zostawialiśmy karteczki z motywującymi do działań cytatami dla mieszkańców wsi.

Ostatnim przykładem naszego społecznego działania było zadanie przedzlotowe na Zlot Gdańsk 2018, dzięki któremu wypełniliśmy łącznie 22 karty życia z osobami samotnymi bądź chorymi, z którymi mamy bieżący kontakt. Dzięki temu, w razie wypadku, służby medyczne będą od razu wiedziały na jakie choroby cierpi dana osoba lub jaki leki spożywa.

Uważamy, że nasza Służba wśród osób, z którymi współpracowaliśmy mogła obudzić zaufanie do nas i do innych ludzi, bądź nawet zainspirować ich oraz osoby postronne do podobnych praktyk. Z kolei u osób, które odwiedzaliśmy wywołaliśmy pozytywne emocje, pokazaliśmy starszym ludziom, że młodszym pokoleniom zależy na dobrych relacjach z nimi.

 Marzena Wasilewska i Arkadiusz Kapral z 280 Drużyny Starszoharcerskiej „Desant”