W miniony weekend, w miejscowości Ołtarzewo, odbyło się spotkanie Zespołu projektowego ds. reformy instrumentów metodycznych z udziałem członków Rady Naczelnej oraz przedstawicieli wybranych europejskich organizacji skautowych. Tematem, który zespół wziął na warsztat, był System Instrumentów Metodycznych, jego kształt i miejsce w Harcerskim Systemie Wychowawczym.

To był bardzo intensywny weekend, pełen rzeczowych i inspirujących rozmów, zaskakujących pomysłów i nieprzerwanej burzy mózgów. Członkowie ZIM podczas warsztatów określili cele, jakie stawiane są przed całym systemem oraz poszczególnymi typami instrumentów. Jednym z najważniejszych celów spotkania było określenie kształtu, jaki System Instrumentów Metodyczny powinien przyjąć. Był on tworzony na podstawie refleksji nad dotychczasowym systemem, dokonanej w oparciu o badania ilościowe i jakościowe (z udziałem zarówno instruktorów, jak i wychowanków), a także konsultacji tradycyjnych i internetowych.

Ciekawym punktem programu było spotkanie ze skautami z Czech, Słowacji, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii. Goście podzielili się z uczestnikami spotkania swoimi doświadczeniami i opowiedzieli jak ich organizacje realizują swoje cele wychowawcze.

Autorka: phm. Marta Rybak