W dniach 23-26 kwietnia w DOMUS MATER w Krakowie odbyły się  Ogólnopolskie Rekolekcje Duszpasterzy i Kapelanów Harcerskich. Udział w nich wzięło prawie 50 Kapłanów ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i FSE „Zawisza” z całej Polski.

Swoje ćwiczenia duchowe kapelani przeżywali pod przewodnictwem ks. prof. dr hab. Jana Szczepaniaka. Podczas rekolekcji pochylali się oni nad problemem „ślepoty duchowej” dotykającej często współczesnych chrześcijan. W czasie trwania rekolekcji Księża Kapelani modlili się i spotkali w Parafii Matki Bożej Dobrej Rady z Ks. Biskupem Polowym WP Józefem Guzdkiem, Delegatem KEP ds. Harcerzy i Ks. Janem Dohnalikiem, Kanclerzem Kurii Polowej; w Sanktuarium Jana Pawła II na „Białych Morzach” z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem, wieloletnim sekretarzem Jana Pawła II; w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich z Metropolita Krakowskim ks. arcybiskupem Markiem Jędraszewskim.

Ponadto Kapelani zwiedzili Wawel i Stare Miasto, Kopalnię Soli w Wieliczce i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. W czasie rekolekcji wzięli również udział w warsztatach „Harcerstwo w służbie Ojczyzny na podstawie zbiorów Muzeum Armii Krajowej” zorganizowanych w Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. W czwartkowy wieczór Kapelani ZHP spotkali się z druhną Naczelniczką ZHP hm. Anną Nowosad, z którą w ciepłej atmosferze rozmawiali nad aktualną sytuacją posługi Kapelanów i Duszpasterzy w ZHP.

ks. hm. Wojciech Jurkowski