Dzień Myśli Braterskiej to święto wszystkich skautów i harcerzy. 22 lutego obchodzimy rocznicę urodzin Założyciela skautingu Roberta Baden-Powella i Naczelnej skautki świata Olave Baden-Powell. W ten wyjątkowy dzień Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami organizacji harcerskich objętych Honorowym Protektoratem Prezydenta RP.

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej, która była koncelebrowana między innymi przez biskupa polowego Józefa Guzdka i kapelana ZHP ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego. Następnie Andrzej Duda rozpalił, ustawioną przez Pałacem Prezydenckim, watrę, a na strażników ognia mianował harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego.

Dalsza część uroczystości odbywała się już wewnątrz pałacu. Kulminacyjnym momentem spotkania było wręczenie instruktorkom i instruktorom ZHP Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

ZHP reprezentowali instruktorzy, którzy w ubiegłym roku zdobyli stopień harcmistrza. Hm. Magdalena Szczerbaciuk z Hufca ZHP „Podlasie” w Siedlcach w imieniu całego ZHP opowiedziała, czym jest dla niej bycie harcerką i co daje jej przynależność do harcerstwa. Złożyła także życzenia z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Myśli Braterskiej.

Ostatnio pewna osoba powiedziała mi taką jedną ważną rzecz, która utkwiła mi w pamięci. Powiedziała, że statki są najbezpieczniejsze w porcie. Niemniej statki nie są po to, żeby w tym porcie stać. Wydaje mi się, że ta droga, którą wybrałam, dobrze odzwierciedla moją drogę harcmistrzowską. W którymś momencie swojego życia zdecydowałam się z tego portu wypłynąć. Wypłynąć do ludzi, do drużyny, którą prowadziłam. Do hufca, któremu obecnie de facto poświęcam najwięcej swojego czasu, najwięcej uwagi. Do instruktorów, którzy pod moją opieką realizują próby instruktorskie, i w których rozwoju mogę dalej uczestniczyć. Wypłynęłam również do siebie. Zgodnie z wartościami harcerskimi oraz ideami kolejnych stopni instruktorskich, które zdobywałam. Zdecydowałam się przekraczać swoje granice. Wydaje mi się, że harcmistrzostwo – stopień harcmistrza nie powinien być traktowany jako nagroda za nasze dotychczasowe osiągnięcia, a jako deklaracja dalszej służby i dalszego doskonalenia samego siebie. Ja uważam, ze harcmistrzosto to jest wyzwanie. Ja to wyzwanie podejmuję z otwartością i ciekawością.

W tym szczególnym dniu – Dniu Myśli Braterskiej – chciałabym nam wszystkim życzyć odwagi. Odwagi do przekraczania własnych granic, i odwagi do wypływania z bezpiecznych portów.

Przemówienie wygłosił również Prezydent RP Andrzej Duda. Podziękował w nim harcerkom i harcerzom za miniony rok oraz wyraził wdzięczność za pełnienie służby. Spotkanie zakończyło się wspólnym kręgiem i przekazaniem iskierki przyjaźni.

W spotkaniu wzięli udział przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł i naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.