W miniony weekend odbyła się XXIV Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego na Jasną Górę. Tegoroczne spotkanie u stóp jasnogórskiego klasztoru odbywało się pod hasłem „W Tobie jest życie”.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 harcerek i harcerzy z całej Polski. Uczestniczki i uczestnicy mieli okazję wziąć udział między innymi w apelu jasnogórskim, drodze światła, warsztatach tematycznych, grze terenowej po Częstochowie czy wieczornym ognisku.

Podczas sobotniego apelu w jasnogórskiej Sali Rycerskiej z harcerkami i harcerzami pielgrzymki spotkała się zastępczyni naczelniczki ZHP hm. Lucyna Czechowska. W sobotnie południe Mszę Świętą celebrował bp. Antoni Długosz.

W czasie wieczornego ogniska został zainaugurowany projekt „Dar na 100”. Podsumowanie tego ogólnopolskiego projektu odbędzie się w przyszłym roku podczas jubileuszowej, XXV pielgrzymki. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie internetowej.

O techniczną organizację pielgrzymki zadbał Hufiec ZHP Częstochowa, który był reprezentowany przez około 50-osobowy sztab organizacyjny wraz z komendą pielgrzymki. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową relacją na pielgrzymkowym fanpage’u na Facebooku.

autor: hm. Przemysław Kowalski