Uchwałą Rady Naczelnej nr 64/XXXVIII z dnia 7 października 2017 r.  w sprawie wyróżnień i nagród w ZHP  ustanowione zostało nowe odznaczenie Związku Harcerstwa Polskiego „Medal Wdzięczności”. Dziś w uznaniu najwyższych zasług dla Ojczyzny i  Związku Harcerstwa Polskiego Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł nadał „Medal wdzięczności” z numerem 1  Stowarzyszeniu Szarych Szeregów.

Medal ten jest symbolem wdzięczności zuchów, harcerek i harcerzy dla tych, którzy 80 lat temu podjęli, mimo grożących represji, decyzję o kontynuacji harcerskiej pracy wychowawczej w konspiracji  pod kryptonimem Szare Szeregi, a następnie włączyli się w działania walki o niepodległą Polskę. Zawiszacy, Bojowe Szkoły oraz Grupy Szturmowe przez cały czas swego działania dawały wyraz największemu poświęceniu Polsce i nam współczesnym pokoleniom, aby dane nam było żyć w czasach pokoju. Wielu z nich poniosło najwyższą cenę, cenę życia, wielu po wojnie pracowało, aby podnieść kraj z ruiny i w duchu harcerskich wartości wychowywać kolejne pokolenia harcerek i harcerzy. Niech ten drobny w świetle zasług symbol odda nasze harcerskie „dziękujemy”.