Jak co roku delegacja Związku Harcerstwa Polskiego wyruszyła na Harcerską Wyprawę Pamięci, aby wziąć udział w uroczystościach związanych z rocznicą wyzwolenia obozów systemu Mauthausen-Gusen i upamiętnić Polaków więzionych i katowanych w obozach koncentracyjnych. W tym roku wyprawa ZHP odbyła się pod hasłem Mosty Pamięci — Mauthausen 2019″, natomiast obchodom towarzyszyły słowa „Nie numer a Człowiek”.

3 maja delegacja ZHP wyruszyła do Austrii — swój pobyt rozpoczęła od spotkania młodzieży w Sant Georgen. Zorganizowane było ono przez burmistrza miasta i udział wzięła w nich młodzież z różnych krajów, która przyjechała na uroczystości do Mauthausen i GusenW tym roku podczas spotkania młodzieży zagrał zespół  „Z Ostatniej Chwili” prowadzony przez hm. Wojciecha Cabaja. 5 maja odbyły się uroczystości pod pomnikami upamiętniającymi polskie ofiary KL Mauthausen w Gusen oraz na cmentarzu w Ebensee. Harcerze uczestniczyli również w obchodach pod polskim pomnikiem przy sztolni Bergkristall.

Niedziela 5 maja była dniem największych uroczystości. Dzień rozpoczął się od Mszy Świętej przy Pomniku Polskim na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Mauthausen, po której przybyłe delegacje złożyły przy nim wieńce. Później reprezentacja ZHP wzięła udział w centralnych uroczystościach na placu apelowym na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Mauthausen.

Reprezentacja ZHP składała się z 50 harcerek i harcerzy z Hufca ZHP Chełmża, Hufca ZHP Lublin, Hufca ZHP Bytów, Hufca ZHP Rodło, Hufca ZHP Olsztyn oraz Hufca ZHP Płock. W składzie delegacji byli również skarbnik ZHP hm. Krzysztof Osmański oraz naczelny kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski. Udział w uroczystościach koordynował pełnomocnik naczelniczki ZHP ds. uroczystości patriotycznych hm. Tomasz Fliszkiewicz.

Uroczystości rocznicowe w Mauthausen mają nieco innych charakter od tych, które obserwujemy w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej w naszym kraju. Akcent położony jest raczej na triumf życia nad śmiercią, ostatecznego zwycięstwa sprawiedliwości i dobra nad nieprawością i złem. W wielobarwnych orszakach słychać śpiew i muzykę, widoczna jest radość i pewność, że tak straszny akt zagłady, skierowany przez jeden naród przeciwko innym, nigdy nie będzie miał powtórnie miejsca.W skład systemu obozów Mauthausen-Gusen wchodziło 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii. Największe z nich to Gusen, Mauthausen oraz Ebensee. Według historyków we wszystkich obozach więzionych było między 190 tys. a 335 tys. osób, z czego Polacy stanowili 25 proc. wszystkich więźniów i byli najliczniejszą grupą narodowościową.

Wyjazd delegacji Związku Harcerstwa Polskiego na międzynarodowe uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia obozów systemu Mauthasen-Gusen w Austrii dofinansowany został ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.