Materiały programowe dotyczące Szarych Szeregów

Marta Jeżak
13/09/2019
~ 2 min czytania
fot. Zlot Harcerski “Dziś jest pojutrze” w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego / 2019/07/30 / fot. Marek Misiurewicz
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę przejścia ZHP do konspiracji i rozpoczęcia działalności pod kryptonimem „Szare Szeregi”. Z tej okazji naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad wydała Alert Pamięci, w którym wezwała harcerki i harcerzy do „upamiętnienia bohaterskich szaro-szeregowych Druhen i Druhów w trakcie specjalnych zbiórek i wieczornic”. Zachęcamy wszystkie drużyny i środowiska do włączenia się w świętowanie tej rocznicy. Na stronie Centralnego Banku Pomysłów znajduje się spis propozycji programowych, konspektów, tek, gier i filmów, które mogą być inspiracją do zbiórek czy spotkań, a jednocześnie źródłem wiedzy na temat działalności Szarych Szeregów. Zachęcamy również środowiska i harcerskie komendy do przesyłania na adres alert@zhp.pl informacji o działaniach podejmowanych w związku 80. rocznicą rozpoczęcia przez ZHP działalności konspiracyjnej pod kryptonimem “Szare Szeregi”. Przedsięwzięcia te mogą zostać objęte honorowym patronatem Naczelniczki ZHP. Listę zrealizowanych przedsięwzięć znaleźć można będzie na stronie alertu. Przypominamy również, że od 1 sierpnia działa platforma „Przeszłość tworzy przyszłość” poświęcona znakowi Polski Walczącej. Na stronie internetowej projektu znajdują się trzy główne zakładki:
  1. Wiedza – informacje związane ze znakiem Polski Walczącej, tj. historia powstania i wykorzystywania oraz wartości i jego przesłanie.
  2. Edukacja – scenariusze zajęć do przeprowadzenia w klasie lekcyjnej oraz na zbiórce harcerskiej, dostosowane do rozwoju dzieci, podzielone na 4 grupy, odpowiednio do wieku: 6-9, 10-12, 13-15 oraz 16-21 lat.
  3. Gry i zabawy – pozyskiwanie wiedzy przez dzieci i młodzież poprzez połączenie gier interaktywnych z informacjami historycznymi.
Na kanale ZHP 360 w serwisie YouTube regularnie publikowane są również wspomnienia Druhów i Druhen, którzy pełnili służbę w Szarych Szeregach. Wysłuchajcie ich opowieści i podzielcie się nimi na zbiórkach i spotkaniach harcerskich.