Za nami pierwszy dzień akcji #sadziMY — Prezydent RP i Pierwsza Dama wraz z harcerzami, przedstawicielami służb publicznych oraz mieszkańcami odnawiali las po nawałnicy. Blisko 100 harcerek i harcerzy z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP od rana sadziło dęby jednoroczne, aby odbudować las, który został zniszczony w nawałnicy w 2017 roku.

Chcemy Wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować za udział w dzisiejszej akcji — mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

Tereny Nadleśnictwa Rytel jest miejscem najsilniej dotkniętym skutkami nawałnicy, jaka przeszła przez Polskę w sierpniu 2017 roku. Już w pierwszych dniach po przejściu żywiołu harcerze udali się w najbardziej poszkodowane miejsca i służyli swoją pomocą. Teraz, prawie 2 lata po tych tragicznych wydarzeniach, chcą ponownie okazać wsparcie i pomóc – tym razem w odbudowie lasu.

W sadzeniu udział wzięło ponad tysiąc osób m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Zaplanowano, że łączna liczba drzewek posadzonych 26 i 27 kwietnia przekroczy 300 tys. sztuk.

Udział w akcji #sadziMY był elementem realizacji uchwały 40. Zjazdu ZHP dotyczącej posadzenia 100 ha lasu dla uczczenia 100-lecia naszego Związku i Niepodległej.