Już niedługo, w dniach 15-17 marca 2019 roku, instruktorzy zajmujący się wychowaniem wodnym spotkają się na corocznej konferencji Wychowanie Wodne w ZHP. W tym roku gospodarzem konferencji jest Zespół Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP, a sama konferencja odbędzie się w Łodzi. Co nas czeka podczas konferencji?

Piątek. Organizatorzy zadbali o to, aby od pierwszych minut było ciekawie. W szkutni 58 Szczepu Łódzkich Wodnych Drużyn Harcerskich odbędą się warsztaty szkutnicze „Od czeladnika do mistrza”. Będzie to warsztat praktyczny z elementami szkutnictwa tradycyjnego. Po nim zobaczymy standaryzację remontu omegi wraz z opracowanymi schematami i formą, a także wspomnimy projekty Filadelfia i drugie życie Wilmy. Później czeka nas Escape room na opak czyli „Ucieczka do domku na drzewie” – w formie rozgrywki poznamy założenia programu „Domek na drzewie”, formy pracy, pracę z instrumentami metodycznymi i elementy wychowania wodnego realizowanego w Szczepie 58 ŁWDH.

Po poczęstunku (kolacji) uczestnicy wezmą udział w kominku, którego elementem będzie projekcja filmu „Granatowo-biały świat” o harcerskiej wyprawie na Dunaj oraz koncert zespołu „Męski punkt widzenia”. Całość w oprawie słowno-muzycznej harcerzy z 58 ŁWDH. Jakby tego było mało wieczorem czeka nas nocny spacer po Księżym Młynie, czyli zespole fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektach towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824 roku.

Sobota jest głównym dniem konferencji. Po oficjalnym rozpoczęciu, powitaniu gości, wręczeniu odznaczeń i podziękowań, rozpoczną się wystąpienia konferencyjne. W tym roku poświęcone są one głównie bezpieczeństwu. I tak pwd. Tomasz Kowalski z Chorągwi Śląskiej ZHP przybliży realizowany przez Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej ZHP w 2018 roku program „Bezpieczni na wodzie z ZHP”, w ramach którego przeprowadzono szkolenia ratownicze, nurkowe i motorowodne oraz dziesiątki zajęć dla młodzieży.

Hm. Artur Sarnowski z Chorągwi Gdańskiej ZHP, instruktor ratownictwa i sędzia regatowy, omówi zagadnienie zabezpieczenia imprez na wodzie – tych małych i tych dużych. Phm. Magdalena Szwarczewska z Chorągwi Śląskiej ZHP opowie natomiast o szeroko pojętej problematyce zdrowia na rejsie morskim – od diety i organizacji wyżywienia na jachcie zaczynając, a na kwestiach związanych z zaopatrzeniem apteczki jachtowej kończąc. Magdalena obali niektóre medyczne mity i postara się przełamać pewne złe nawyki i przyzwyczajenia żeglarzy.

Po tej serii prelekcji nastąpi kilka wystąpień o sprzęcie. Znany podróżnik, Arek Pawełek, przybliży nam konstrukcję jachtu „Setka”, którą niewielkim kosztem może samodzielnie wykonać drużyna harcerska, a na których co roku rozgrywane są transatlantyckie regaty. O pożytkach płynących z uprawiania kajakarstwa opowiedzą przedstawiciele Polskiego Związku Kajakowego.

Trzecia grupa wystąpień będzie już dotyczyła spraw ZHP. Hm. Marian Uherek z Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP zaprezentuje Regulamin Drużyny Flagowej ZHP – nową propozycję dla drużyn wodnych. Z kolei phm. Kamil Szyjkowski z Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP opowie, jak wydział planuje wskrzesić Współzawodnictwo o Proporzec Leonida Teligi w ZHP.

Na koniec hm. Monika Woźnica, członkini komendy Europejskiego Zlotu Skautowego w Gdańsku w 2020 roku ds. programu, opowie o koncepcji organizacji zlotu i organizacji programu na zlocie, a hm. Rafał Klepacz, kierownik Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP, poprowadzi warsztat dotyczący zaangażowania wodniaków w moduły programowe Marina i Splash! na Europejskim Jamboree Skautowym w 2020 roku.

W międzyczasie, aby chwilę odpocząć, uczestnicy konferencji zwiedzą Muzeum Sportu w Łodzi, a po kolacji czekają na nich dwie atrakcje. Będzie to wieczór regionów, w czasie którego przedstawiciele wszystkich chorągwi uczestniczących w konferencji dokonają prezentacji swojego środowiska. W czasie Wieczoru Regionów odbędzie się wręczenie nagród za Harcerski Rejs Roku oraz Harcerski Spływ Roku 2018.

Jako że konferencja odbywa się niemal w dniu świętego Patryka, nie zabraknie podczas Wieczoru Regionów irlandzkiej muzyki i tańca.

W niedzielę podsumujemy konferencję, a chętni będą mogli wziąć udział w projekcji w planetarium EC1 w Łodzi.

Konferencje Wychowanie Wodne w ZHP mają długą tradycję. Pierwsze odbyły się jeszcze przed II wojną światową. Cztery lata temu idea konferencji wodnych została wznowiona w nowym formacie. Konferencja jest otwarta dla wszystkich członków ZHP zainteresowanych bardzo szeroko pojętym wychowaniem wodnym. Program konferencji tworzą instruktorzy ZHP ze środowisk wodnych, a sama konferencja, oprócz wymiany wiedzy, ma być miejscem networkingu i nawiązywania współpracy przez instruktorów.
Zgłoszenia na konferencję jeszcze są przyjmowane przez stronę Centrum Wychowania Morskiego ZHP.