Na wieść o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przewodniczący Światowego Komitetu Skautowego Craig Turpie i sekretarz generalny WOSM Ahmed Alhendawi skierowali do Związku Harcerstwa Polskiego depeszę, której tłumaczenie publikujemy poniżej.

Światowe Biuro Skautowe, Kuala Lumpur, 14 stycznia 2019

Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP)

Najszczerzej kondolencje

Drodzy Przyjaciele,

Przyjmijcie nasze najszczersze kondolencje w związku z nagłą tragiczną śmiercią Pana Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska. Piszemy do Was w tym trudnym czasie przepełnieni głębokim smutkiem, aby przekazać wam wszystkim, jak i Rodzinie Prezydenta Adamowicza, słowa wsparcia i modlitwy.

Światowa Organizacja Ruchu Skautowego (WOSM) z całą mocą potępia przerażający atak, który ostatecznie zabrał życie Pana Prezydenta. W tych trudnych dniach Ruch Skautowy wyraża pełną solidarność z Polakami. Wspominamy liczne zalety tego wybitnego lidera, dziś odebranego światu.

Pan Adamowicz całym sercem wspierał skauting i głęboko wierzył w potencjał młodych ludzi. Przez lata swojej pracy jako Prezydent Miasta Gdańska okazał się godnym zaufania przyjacielem skautingu. Otworzył Miasto Gdańsk, by mogło stać się centrum spotkań młodych ludzi z Europy i całego świata. Był prawdziwym ucieleśnieniem wartości służby i globalnego obywatelstwa. Dzisiaj opłakują go wielkie rzesze ludzi, poruszonych jego pasją i zaangażowaniem.

Twórca ruchu skautowego, lord Robert Baden-Powell, powiedział: „Spróbujcie zostawić ten świat odrobinę lepszym niż go zastaliście, a gdy przyjdzie na was kolej, możecie umierać szczęśliwi, wiedząc, że żadną miarą nie zmarnowaliście czasu, bo daliście z siebie wszystko.”

Wciąż nie mogąc się otrząsnąć z szoku wywołanego tragiczną i niespodziewaną śmiercią Pana Prezydenta Adamowicza, wierzymy, że zostanie on dobrze zapamiętany ze względu na swoje wielkie osiągnięcia, które staną się jego trwałym dziedzictwem i inspiracją dla innych.

W imieniu światowej rodziny skautowej pragniemy przekazać wszystkim wyrazy najgłębszego współczucia w tym jakże smutnym czasie.

Z poważaniem,

Ahmad Alhendawi, sekretarz generalny Światowej Organizacji Ruchu Skautowego