Start Aktualności Naczelniczka ZHP przewodniczyła II posiedzeniu Rady Organizacji Harcerskich objętych Rządowym Programem Wsparcia ROHIS

fot. Igor Smirnow / KPRM

Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad przewodniczyła II posiedzeniu Rady Organizacji Harcerskich objętych Rządowym Programem Wsparcia Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 (ROHiS), które odbyło się we czwartek 26 września 2019 roku w Pałacu Prezydenckim.

Rada Organizacji Harcerskich powstała w celu konsolidacji środowisk harcerskich oraz skutecznej realizacji Rządowego Programu ROHiS. Do zadań rady należy między innymi prezentowanie osiągnięć organizacji harcerskich i skautowych, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, ewaluacja i rozwój programu ROHiS, wypracowanie rozwiązań powstających problemów, określanie priorytetów zadań i monitorowanie efektów pracy nad partnerstwem strategicznym, prezentowanie instytucjom centralnym i największym polskim firmom projektów i działalności organizacji harcerskich.

Spotkanie Rady otworzył minister Wojciech Kolarski – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, reprezentujący Protektora Ruchu Harcerskiego. W spotkaniu uczestniczyli także Wojciech Kaczmarczyk – Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności–Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Tomasz Madras – przedstawiciel Ministra Edukacji Narodowej, senator Kazimierz Wiatr oraz posłanka Bożena Kamińska – przewodniczący parlamentarnych zespołów zajmujących się współpracą z organizacjami harcerskimi oraz przedstawiciele wszystkich organizacji harcerskich i skautowych realizujących program ROHiS, tj.: Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”, Royal Rangers Polska, Skautów Europy-SHK „Zawisza” FSE, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Skauci Króla, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i ZHP.

Podczas posiedzenia przyjęto zmiany do Regulaminu Rady Organizacji Harcerskich, podsumowano działania od ostatniego spotkania, zaprezentowano wnioski z dotychczasowego działania programu ROHiS – Rada przyjęła zaprezentowane wnioski jako uchwałę, która zostanie przekazana do Narodowego Instytutu Wolności oraz do Komitetu Sterująco-Monitorującego programu ROHiS.

Ponadto zaprezentowane zostały działania zaplanowane do końca 2019 roku, w tym w szczególności zaplanowane na koniec listopada forum o wychowaniu. Dyrektor NIW-CRSO Wojciech Kaczmarczyk przedstawił propozycję zorganizowania w 2020 roku okrągłego stołu europejskich organizacji skautowych „Dyrektywy UE i ich realizacja w różnych krajach, a funkcjonowanie organizacji skautowych i harcerskich”.