28 lipca br. Główna Kwatera ZHP na wniosek naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad dokonała uzupełnienia swojego składu, powołując hm. Marka Boraczyńskiego na funkcję skarbnika ZHP.

Hm. Marek Boraczyński ma 56 lat. W latach 2014-2018 był skarbnikiem Chorągwi Gdańskiej, a wcześniej w latach 2010-2014 zastępcą komendanta chorągwi ds. organizacyjnych i członkiem komendy ds. finansowych (2007-2010). Do ZHP wstąpił w 1970 r. Swoją instruktorską drogę rozpoczął jako drużynowy w Hufcu ZHP Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa, gdzie pełnił później także inne funkcje. Hm. Marek Boraczyński jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, prowadził działalność gospodarczą związaną z wdrożeniami systemów finansowo-księgowych. Jest członkiem zarządu Fundacji Rozwoju Chorągwi Gdańskiej. Interesuje się turystyką, żeglarstwem, muzyką klasyczną i literaturą.

– Cieszę się, że do naszego zespołu dołączył druh Marek Boraczyński. Jego praktyczna wiedza finansowo-księgowa oraz doświadczenie z pracy skarbnika chorągwi pozwoli nam usprawnić zarządzanie majątkiem i gospodarkę finansową ZHP, jak również lepiej odpowiadać na potrzeby skarbników chorągwi, dotyczące m.in. koordynacji mechanizmów i procedur zarządczych w całym Związku. Liczę także, że nowy skarbnik ZHP w krótkim czasie zintensyfikuje prace podmiotów gospodarczych, których celem jest wspieraniem działalności statutowej Związku, czyli tzw. Grupy ZHP. Liczę, że pierwsze efekty tych działań pojawią się jeszcze w 2019 roku – w komunikacie do władz naczelnych Związku napisała naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.

Naczelnik ZHP zarządza majątkiem ZHP i prowadzi gospodarkę finansową przy pomocy Skarbnika ZHP na zasadach określonych w Statucie ZHP. Skarbnik wchodzi w skład Głównej Kwatery ZHP, która jest zarządem stowarzyszenia.

Hm. Marek Boraczyński na funkcji skarbnika ZHP zastąpił hm. Krzysztofa Osmańskiego, który w dniu 12 lipca br. złożył rezygnację.