Władze ZHP, harcerki i harcerze uczestniczyli w uroczystościach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przez cały dzień pełnili służbę w miejscach pamięci, a o 17:00 stanęli, aby oddać hołd walczącym.

Od poniedziałku 500 harcerek i harcerzy z ZHP bierze udział w zlocie harcerskim „Dziś jest pojutrze”. W ramach wydarzenia uczestniczyli w powstańczej grze miejskiej, spotkali się z Powstańcami Warszawskimi oraz przygotowali Warszawę do pierwszosierpniowych obchodów.

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad ogłosiła Alert Pamięci. „Osiemdziesiąt lat temu harcerskie zawołanie „Czuwaj!” nabrało nowego znaczenia. Stanęliśmy do służby. Wielu z naszych harcerskich braci i sióstr w konspiracji i powstaniu warszawskim oddało Polsce ofiarę życia. Kolejni za służbę w Szarych Szeregach musieli odpowiadać przed komunistycznymi władzami powojennej Polski. Ich służba i poświęcenie zbudowały tożsamość i legendę. Przypomnijmy o nich naszym harcerzom. Raz jeszcze, w tych sierpniowych i wrześniowych dniach, przywróćmy ich pamięć” – tymi słowami zwraca się do harcerek i harcerzy naczelniczka ZHP.

1 sierpnia harcerki i harcerzy można było spotkać w każdym miejscu w Warszawie. W miejscach publicznych rozdawali oni przechodniom pamiątkowe przypinki z kotwicą Polski Walczącej, a podczas uroczystości państwowych pełnili wartę.

ZHP wychowuje młodych ludzi na świadomych obywateli i patriotów. To dlatego historia Polski jest dla harcerek i harcerzy tak ważna. Poznając historię swojego kraju, dbają o to, aby nie została ona zapomniana. Pielęgnują pamięć o bohaterach, którym nie dane było żyć w wolnej Polsce. Równocześnie harcerki i harcerze wykorzystują każdą okazję, aby odbyć żywą lekcję historii i spotkać się z walczącymi o wolność i niepodległość.

W środę władze ZHP wzięły udział w uroczystościach przy monolicie upamiętniającym zamordowanych przez Niemców 2500 mieszkańców okolicznych domów na warszawskiej Woli. Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad złożyła także wieńce przy pomniku generała Stefana Grota Roweckiego oraz przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego.

Godzinę „W” harcerki i harcerze upamiętnili minutą ciszy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Reprezentacja ZHP uczestniczyła w głównych uroczystościach państwowych przy pomniku Gloria Victis.

Wieczorem harcerze i harcerki wzięli udział w złożeniu kwiatów przy pomniku Polegli-Niepokonani oraz w ognisku na Kopcu Powstania Warszawskiego. Wiele środowisk uczciło także pamięć Powstańców w swoich miejscowościach.

Aby wspólnie upamiętnić bohaterskie czyny pokolenia Szarych Szeregów, naczelniczka ZHP wezwała harcerki i harcerzy do uczestnictwa w dniach 27-28 września w Ogólnopolskiej Zbiórce Alertu Pamięci.