18 maja 2019 roku obchodziliśmy 99. rocznicę urodzin Jana Pawła II. W tym dniu rozpoczął się projekt „Dar na Stulecie”, którego główną ideą jest wyzwalanie i pomnażanie dobra w każdej postaci. Związek Harcerstwa Polskiego został partnerem tego przedsięwzięcia.

Przez cały rok organizatorzy akcji będą zachęcać do działania i rejestrować na specjalnej platformie internetowej dokonania wszystkich uczestników. Następnie zostaną one spisane i złożone w Centrum Jana Pawła II w Krakowie jako wotum – dar na stulecie urodzin świętego patrona. Będzie to oddolny wyraz wdzięczności społeczeństwa polskiego za łaskę życia papieża.

Jan Paweł II niejednokrotnie spotykał się z harcerkami i harcerzami. Jednym ze zdań, jakie wypowiedział do nas, ludzi kierujących się w życiu stylem harcerskiego działania, jest: „Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli by inni nie wymagali.”

Harcerskim startem w tę inicjatywę była XXIV Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę oraz Msza Św. w Watykanie pod przewodnictwem ks. biskupa Józefa Guzdka Biskupa Polowego WP. Podsumowanie harcerskiego „Daru ZHP na 100” nastąpi w maju 2020 r. w ramach Jubileuszowej XXV Harcerskiej Pielgrzymki ZHP na Jasną Górę.

Projekt tworzony jest pod patronatem Jego Eminencji ks. kard. Stanisława Dziwisza przez organizacje promujące dziedzictwo i dorobek Jana Pawła II: Stowarzyszenie Lednica 2000, Stowarzyszenie „Środowisko Wujka – Karola Wojtyły”, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Instytut Tertio Millennio.

Informacje o projekcie dostępne są na stronie www.darna100.pl oraz w mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie.

Przeczytajcie dokładnie propozycje działań dla drużyn i środowisk: DAR ZHP na 100

Opracowanie: hm. Jolanta Łaba
Wydział wychowania duchowego i religijnego GK ZHP