28 września odbyło się uroczyste otwarcie Harcerskiego Centrum Rozwoju w Zielonej Górze, w którym wzięły udział członkinie GK ZHP hm. Aleksandra Klimczak i hm. Joanna Skupińska. To dzięki staraniom harcerzy, udało się wyremontować siedzibę Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP.

Siedzibą Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP od ponad 30 lat jest zabytkowa, ocieniona drzewami willa, położona w centrum Zielonej Góry. Historyczne obiekty mają to do siebie, że oprócz bagażu wspomnień zaklętych w ścianach, niosą ze sobą szereg wyzwań technicznych, które po latach prowizorycznych i drobnych napraw, dały o sobie znać ze zdwojoną siłą. Budynek domagał się kapitalnego remontu.

W 2017 roku chorągiew po raz pierwszy wystartowała z projektem w ramach Budżetu Obywatelskiego Zielonej Góry, starając się o środki na odnowienie budynku. Harcerska inicjatywa, z wynikiem 417 głosów, uplasowała się na 4 miejscu, tracąc szansę na dofinansowanie. Ale, że harcerze nie mają z zwyczaju się poddawać, spróbowali ponownie rok później. Tym razem komendant chorągwi hm. Grzegorz Bazydło postawił przed zuchami, harcerzami i instruktorami konkretne wyzwanie: „Pozyskajcie tyle głosów w budżecie obywatelskim, ile macie lat!”. Najwyżej zawieszoną poprzeczkę mieli seniorzy, ale to również dzięki ich staraniom, wspólną pracą zebrano 2 797 głosów (2. miejsce miało ich 874). Zwycięski projekt oznaczał szansę na spełnienie marzeń i 1 mln złotych na remont.

Projekt nie zakończyłby się sukcesem, gdyby nie grono przyjaciół i sojuszników Związku Harcerstwa Polskiego. Przeprowadzanie remontu podjęła się solidna firma, która z szacunkiem i ogromną wiedzą podeszła do zabytkowego obiektu. Pod czujnym okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków, dokonano kompleksowej renowacji, zachowując wiele oryginalnych elementów we wnętrzach willi. Prezydent Miasta Zielona Góra wygospodarował dodatkowe środki z budżetu miasta. Ogrom pracy włożyli też harcerze i instruktorzy z całej chorągwi, sprzątając i opróżniając kolejne pomieszczenia przed rozpoczęciem prac budowlanych. Blisko 120-letni budynek zyskał nowe życie i od 28 września 2019 r. funkcjonuje jako Harcerskie Centrum Rozwoju w Zielonej Górze.

Lubuscy harcerze odzyskali swoje miejsce, które zapewni dach nad głową dla spotkań, kursów i biwaków. W nadchodzących latach ściany domu przesiąkną nowymi wspomnieniami, śmiechem i śpiewem.