W całej Polsce odbywają się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego pełnią służbę podczas uroczystości na Westerplatte i w Wieluniu, a także podczas lokalnych obchodów w swoich środowiskach.

W trakcie uroczystości odbywających się na Westerplatte komendant Hufca ZHP Gdańsk-Portowa hm. Artur Lemański odczytał odezwę harcerską. Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP 1 września o 4.45 spotykają się już od lat ’90. W obchodach biorą udział mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych.

„To Paweł Adamowicz razem z harcerzami 20 lat temu zainicjował te spotkania o świcie. Początkowo w skromnym gronie obrońców Westerplatte, kombatantów i harcerzy właśnie. Dziękujemy za tę tradycję” – powiedziała podczas przemówienia Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W tym roku harcerki i harcerze z ZHP uczestniczyli w XXIV Zlocie Westerplatte organizowanym przez Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa oraz pełnili służbę reprezentacyjną, porządkową i medyczną w trakcie uroczystości rocznicowych. Przybyli oni na Westerplatte, aby uczcić pamięć i oddać hołd bohaterom walczącym za naszą Ojczyznę.

Na Westerplatte obecna była także naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad, zastępca naczelniczki ZHP hm. Karol Gzyl, członkini GK ZHP hm. Aleksandra Klimczak oraz komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Artur Glebko.

W tym roku przypada również 80. rocznica przejścia ZHP do podziemia i przybrania kryptonimu „Szare Szeregi”. ZHP wychowuje młodych ludzi na świadomych obywateli i patriotów. To dlatego historia Polski jest dla harcerek i harcerzy tak ważna. Aby wspólnie upamiętnić bohaterskie czyny pokolenia Szarych Szeregów, naczelniczka ZHP wezwała harcerki i harcerzy do uczestnictwa w dniach 27-28 września w Ogólnopolskiej Zbiórce Alertu Pamięci.