Przewodniczący Europejskiego Komitetu Skautowego WOSM Lars Krammer skierował 7 października br. w imieniu Komitetu Europejskiego list do Związku Harcerstwa Polskiego, który prezentujemy poniżej:

List przewodniczącego Europejskiego Komitetu Skautowego do ZHP

W imieniu Europejskiego Komitetu Skautowego WOSM składamy gratulacje ZHP w związku z zatwierdzeniem kandydatury jako jedynego oficjalnego kandydata do organizacji Światowego Jamboree Skautowego 2027.

Dobrowolne zaoferowanie się goszczenia Światowego Jamboree Skautowego, które jest wyzwaniem, pokazuje wielką odwagę i zaangażowanie w nasz globalny ruch. Takie wyzwanie jest tym, o którym wiemy, że ZHP je może podjąć i podejmie z wielkim entuzjazmem, hartem i wytrwałością.

Z podziwem patrzymy na ZHP. Po rozczarowaniu w Baku pokazaliście pokorną determinację i poświęcenie dla tego, by wnieść niesamowity międzynarodowy aspekt skautingu do Regionu Europejskiego.

W obliczu przeciwności losu, pokazaliście siłę zespołu, skutecznie kierując swoje pomysły i energię do stworzenia Europejskiego Jamboree 2020. Zachowaliście profesjonalizm, organizacyjny „biznes jak zwykle”, a zarazem szerokie wsparcie społeczności w trudnym czasie, wszystko z równoległym ubieganiem się o organizację następnego Światowego Jamboree Skautowego. Dziękujemy Wam za to!

Światowe Jamboree jest decydującym i zmieniającym życie momentem dla wszystkich w nie zaangażowanych: młodych ludzi, wolontariuszy, zewnętrznych partnerów – i ze względu na Waszą wytrwałość Europa może mieć tę uprzywilejowaną okazję do goszczenia tego wyjątkowego wydarzenia.

Europejskie Jamboree jest teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważną wizytówką polskiego harcerstwa. Wasze podejście, program i dynamika zespołu pokazują niesamowity potencjał i zainspirują skautów na całym świecie do przyszłych międzynarodowych imprez skautowych w Polsce. Ten sukces stawia ZHP w czołówce światowego skautingu wysokiej jakości.

To prawdziwy dowód ciężkiej pracy każdego z Was. Dziękujemy za przypomnienie nam wszystkim siły skautingu w Europie i jego zdolności do zjednoczenia naszych członków w tworzeniu lepszego świata.

Ze skautowym pozdrowieniem,

Lars Kramm