„Dziś jest pojutrze“ – pod takim hasłem od  poniedziałku, 29 lipca, w Warszawie odbywa się harcerski zlot w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Harcerze z czterech organizacji, w tym Związku Harcerstwa Polskiego, wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego po raz kolejny zadbają o właściwą oprawę rocznicowych wydarzeń.

– To ważne, by pokazywać harcerzom wydarzenia historyczne z innej, niż w szkole, perspektywy. I my to właśnie robimy – zapewnia podharcmistrz Igor Sawicki instruktor z Hufca ZHP Warszawa-Mokotów.

Zlot rozpoczął się 29 lipca ogniskiem z udziałem wyjątkowego gościa, Wandy Traczyk-Stawskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, która wygłosiła harcerską gawędę. Dla harcerzy to szczególny moment. – My, harcerze, czujemy się duchowymi i ideowymi spadkobiercami Powstańców. Łączą nas wartości, w imię których oni walczyli, a w imię których my możemy i chcemy żyć – mówi harcmistrzyni Paulina Gajownik komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP.

Wtorek, 30 lipca, to dzień spotkania harcerzy z Powstańcami oraz Prezydentem RP. O godzinie 8 w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego zlot oficjalnie rozpoczął się harcerskim apelem. Po południu zaś uczestnicy zlotu wezmą udział w warsztatach artystycznych. Jeszcze przed zlotem patrole samodzielnie wybierały spośród kilkudziesięciu propozycji warsztatowych. Każde z zajęć będą okazją do tego, by nie tylko uczestniczyć w pokazie, a realnie nauczyć się wybranego rzemiosła.

Na dzień przed historyczną datą wybuchu Powstania, harcerki i harcerze wezmą udział w grze „Pojutrze”. Trasa gry przebiegać będzie powstańczymi szlakami Warszawy i Pruszkowa, a hasłem towarzyszącym uczestnikom będzie „Walka to nie tylko bój”. Tego samego dnia po 20:00 ulicami Warszawy przejdą harcerskie patrole, które ozdobią miejsca pamięci związane z Powstaniem Warszawskim biało-czerwonymi flagami. To wszystko w ramach akcji „Nocna Zmiana Miasta”.

1 sierpnia harcerze pełnić będą służbę w trakcie uroczystości rocznicowych odbywających się na terenie całego miasta. Od godziny 15:00 w 360 miejscach związanych w Powstaniem, harcerskie patrole rozdawać będą symboliczne przypinki z kotwicą Polski Walczącej. Zlot zakończy się tego samego dnia o 19:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pełen program zlotu dostępny tutaj.

W zlocie weźmie udział 1250 harcerzy nie tylko z Warszawy – członków ZHP będzie w tym roku aż 500.