Wspólnym odśpiewaniem piosenki harcerskiej „Ogień” zakończyła się ceremonia otwarcia, a tym samym pierwszy dzień VI Zlotu Kadry ZHP. Ponad 500 drużynowych i instruktorów ZHP przyjechało do ośrodka harcerskiego „Perkoz”, aby przez 5 dni uczestniczyć w warsztatach i różnorodnych rozwijających aktywnościach.

Dzień pierwszy upłynął pod znakiem zakwaterowania i integracji. Przybywając na teren zlotu uczestnicy rejestrowali się oraz otrzymali wyprawki. Następnie samodzielnie i od podstaw budowali swoje obozowiska – stawiali namioty oraz wykonywali pionierkę obozową. Dzięki temu przez najbliższych kilka dni będą mogli poczuć się jak w swoim drugim, harcerskim domu.

W malowniczych leśnych okolicznościach nad jeziorem Pluszne Wielkie odbyła się ceremonia otwarcia VI Zlotu Kadry ZHP.

„To jest ten moment, żeby podziękować Wam za codzienną pracę z zuchami i harcerzami. To jest wasze święto. Ten zlot jest po to, żebyście mogli podzielić się doświadczeniami, nauczyć nowych rzeczy. Żebyście czerpali energię od siebie nawzajem. Harcerstwo to jest to miejsce w życiu i na Ziemi, które daje energię, żeby działać, daje energię, żeby codziennie rano, wstawać, uśmiechać się do świata i mówić: to jest ten dzień, w którym zrobię coś dobrego. I to naprawdę tak się dzieje. Wy każdego dnia, tym co robicie zmieniacie rzeczywistość wokół was. Dzięki wam ten świat jest coraz lepszy. Wykorzystajcie najbliższe trzy dni na maksa! Rozmawiajcie o tym, jakie harcerstwo robicie, gdzie je robicie i z kim je robicie. Dziękuję wam za każdy dzień waszej służby i mam nadzieję, że zapamiętacie najbliższe trzy dni na kilka kolejnych lat” – mówiła naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad do zebranych uczestników.

Głos zabrała także komendantka zlotu oraz zastępczyni naczelniczki ZHP ds. wychowania hm. Lucyna Czechowska: „My w harcerstwie od dawna wiemy, że najlepiej wychowuje się przez własny przykład. Od tego jacy my jesteśmy zależy, jakie będą osoby, które wychowujemy i które w tym rozwoju wspieramy”.

Podczas ceremonii odbyło się także klimatyczne, wieczorne ogniobranie. Połączone było ono z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej. 14 sierpnia w ponad 30 miejscach w całym kraju młodzi Polacy i młodzi Ukraińcy zapalili znicze na grobach zapomnianych bohaterów tamtego czasu – żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 r. ramię w ramię z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko bolszewikom.

Zlot Kadry to największa cykliczna akcja szkoleniowa organizowana przez Związek Harcerstwa Polskiego. Udział w szkoleniach, warsztatach i konferencjach, które odbywają się podczas zlotu, jest dla uczestników szansą na wzbogacenie wiedzy i umiejętności, przeżycie instruktorskiej przygody i nawiązanie nowych, wartościowych przyjaźni na całe życie.