„Mamy dla was bardzo ważną wiadomość. Zmieniamy trasę sztafety” – powiedział w wideo-informacji Zbyszek Popowski, jeden z inicjatorów projektu sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree . „Dodajemy kolejny kontynent, wjedziemy do Afryki i odwiedzimy Maroko” – dodała w facebookowej informacji Ania Łapińska, odpowiedzialna w projekcie za rekrutację uczestników. Nowa trasa i zmiany w terminarzu sztafety to wyjście do tych, którzy chcieli dołączyć do rowerzystów Bike Jamboree, ale nie mieli dotąd na to czasu.

Bike Jamboree 2017-2019 to wyprawa, jakiej jeszcze nie było – to pierwsza w historii rowerowa sztafeta dookoła świata! Organizatorami projektu są Fundacja Światowe Jamboree i Stowarzyszenie Afryka Nowaka, które już cztery lata temu połączyły siły w projekcie Rowerowe Jamboree 2015. Wówczas harcerze wspólnie z podróżnikami i rowerowymi zapaleńcami dojechali z Polski na Światowy Zlot Skautów aż do Japonii. Idea wjazdu rowerami na zlot i ta forma promocji polskiego skautingu, ale też samej Polski spodobała się organizatorom Rowerowego Jamboree na tyle, że na kolejny Zlot postanowili zorganizować projekt o jeszcze większym zasięgu.

Bike Jamboree wystartowało 27 maja 2017 roku, by przez kolejne ponad dwa i pół roku dotrzeć na World Scout Jamboree do Zachodniej Wirginii w USA, a potem przez Afrykę wrócić do Polski. Z Gdańska do Gdańska: blisko 40 tys. km, 37 etapów, kilkadziesiąt krajów i republik na czterech kontynentach. Wszystko to, by promować Polskę, przeżyć przygodę, a przy okazji pokazać, jak ważny może być we współczesnym świecie skauting. Sztafeta ma także przypomnieć postać Kazimierza Nowaka – polskiego podróżnika, korespondenta i fotografa, pioniera polskiego reportażu, który w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem.

Pierwszy rok projektu to podróż na wschód – coraz dalej od Polski, w tereny coraz bardziej puste, nieprzyjazne rowerzystom, kapryśne pogodowo i dziewicze dla podróżników-nowicjuszy. Po wyjeździe z rodzinnych stron, sztafeta skierowała się do krajów, które znamy, jako destynacje wycieczkowe, wakacyjne. Jako tereny rowerowe okazały się niezwykle wymagające. Lato i czterdziestostopniowe upały zastały Bike Jamboree w Gruzji, Armenii, Iranie i Azerbejdżanie. Już w sierpniu rowerzyści wjechali pierwszy raz do Rosji, która stała się „domem” sztafety na najbliższy rok. Nie sposób było ominąć kazachskie stepy, gdzie pierwszy raz w podróżników uderzyła zima, i mongolskie bezdroża, które dały projektowi niebywałą lekcję pokory wobec sił natury, ale też gościnności i otwartości napotkanych ludzi. Po srogiej zimie w Ałtaju i na Syberii, przejechaniu etapowo przez zamarznięty Bajkał, Bike Jamboree dojechało w końcu do granicy kontynentu, wkraczając w wiosnę i nowe wyzwania. W Magadanie 15. etap projektu wrzucił sztafetową pałeczkę do Morza Ochockiego.

W ten symboliczny sposób, w sierpniu 2018 roku, projekt Bike Jamboree przedostał się przez Cieśninę Beringa i Ocean Spokojny na kolejny kontynent – do Ameryki Północnej. Od kilku miesięcy rowerzyści pod flagą Bike Jamboree zwiedzają więc niezwykłą i zróżnicowaną Amerykę – od Alaski, przez prawie zimową Kanadę do Kalifornii i dalej na południe, do Arizony i granicy Meksykańskiej. Aktualnie Bike Jamboree walczy z pustynnymi upałami i podziwia arizońskie krajobrazy. W USA rowery Bike Jamboree zahaczyły już o tak kultowe miejsca, jak Fairbanks w Alasce, Sign Forest w Kanadzie, parki narodowe z ogromnymi sekwojami, most Golden Gate w San Francisco, Hollywood w Los Angeles czy słynna Dolina Śmierci. Na rowerzystów czeka jeszcze Wielki Kanion, tereny zamieszkałe rdzennie przez Indian Nawaho, czy słynny Park Yellowstone.

Kolejnym krokiem będzie dojazd na Światowy Zlot Skautów w Wirginii Zachodniej – tam Bike Jamboree spędzi więcej czasu, odbywając spotkania ze skautami z całego świata i opowiadając o projekcie. Na początku sierpnia z Wirginii wyruszy ostatni amerykański etap projektu, który skieruje się do Nowego Jorku, skąd samolotem przedostanie się do Maroko. Tu zacznie się ważny dla sztafety moment, bo dopiero co zaplanowany. Opiekę nad trasą i przeprowadzeniem etapów 31. i 32. obejmie Stowarzyszenie Afryka Nowaka. Po wielu miesiącach, podczas których uczestnicy sztafety skupiają się na skautingu i promocji harcerstwa, przyjdzie czas na zadedykowanie miesięcznej podróży Kazimierzowi Nowakowi. To właśnie ten samotny podróżnik, przedwojenny rowerzysta i dziennikarz stał się historycznym “inicjatorem” długodystansowych podróży rowerowych nie tylko Polaków. Także pamięć o innym przedwojenny rowerzyście towarzyszyć będzie podróżnikom projektu w etapie 29., który dojedzie do Wirginii. W etapie tym wezmą udział śmiałkowie, którzy tysiąc kilometrów z Minnesoty do Wirginii przejadą na rowerach historycznych, z czasów właśnie Kazimierza Nowaka oraz Piotra Wykroty. Wyczyn ten ma przypomnieć historię sprzed 82. lat, kiedy to radomscy harcerze pod przewodnictwem dh. Piotra Wykroty postanowili wyruszyć w rowerową podróż na World Scout Jamboree w Holandii. Całą drogę przebyli na wyprodukowanych w radomskiej Fabryce Broni rowerach „Łucznik”. W etapie Retro Bike Jamboree w lipcu 2019 z radomskimi harcerzami pojadą także wnuk Piotra Wykroty z żoną Kasią oraz prawnuczka Zuzia.

Nowa trasa wyznaczona od sierpnia 2018 roku to nie tylko nowe wyzwania w postaci przejazdu przez Maroko i Gibraltar, ale także otwarcie się na uczestników, którzy nie mogą sobie pozwolić na ponad miesięczną wyprawę. Etapy od 31. do 37. będą trwały ok dwa tygodnie. Organizatorzy mają więc nadzieję, na jeszcze większą liczbę zgłoszeń na odcinki prowadzące przez Europę.

Jeśli chcecie wziąć udział w sztafecie i przejechać rowerami przez Hiszpanię, Francję, Szwajcarię, Niemcy czy Czechy, a może nawet Maroko – możecie zgłosić się do projektu sztafety rowerowej dookoła świata, poprzez oficjalną stronę www.bikejamboree.pl. Organizatorzy zapewniają rowery i sakwy rowerowe oraz częściowo sprzęt campingowy. A przede wszystkim udział w niepowtarzalnym projekcie. W końcu pierwsza sztafeta rowerowa dookoła świata jest tylko jedna!

Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego 1,5 roku podróży Bike Jamboree. Możecie także śledzić felieton na blogu BJ oraz trasę sztafety.

autorka: Iśka Marchwica