Ponad 400-osobowa reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Leśnej Szkółki poleciała za ocean na Światowe Jamboree Skautowe do USA. Wydarzenie odbędzie się od 22 lipca do 2 sierpnia br. Patronat honorowy nad wyjazdem objął Premier RP Mateusz Morawiecki. Mecenasem przedsięwzięcia jest Grupa Energa, wspiera je Grupa ENERGA w ramach Strategii CSR Grupy ENERGA. Partnerem wyjazdu ZHP na Jamboree 2019 jest PKN ORLEN.  Wraz z harcerzami na Jamboree udadzą się także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Niezwykle się cieszę, że tak wiele harcerek i harcerzy bierze udział w międzynarodowych wydarzeniach, takich jak Światowe Jamboree Skautowe. Każdy wyjazd zagraniczny poszerza nasze horyzonty. To z jednej strony duże wyzwanie i często też stres, ale przede wszystkim to niepowtarzalna możliwość, żeby poznawać inne kultury i zwyczaje.” – mówi naczelniczka ZHP harcmistrzyni Anna Nowosad.

Światowe Jamboree Skautowe jest największym regularnie odbywającym się zlotem organizowanym przez Światową Organizację Ruchu Skautowego. Ma ono charakter edukacyjny i przyczynia się do szerzenia idei braterstwa i budowania porozumienia pomiędzy narodami. Uczestnikami zlotu mogą być członkowie organizacji skautowych należących do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, którzy mają 14-17 lat, zatem można wziąć w nim udział tylko raz w życiu. W tegorocznym Jamboree w Wirginii Zachodniej w USA spotka się ponad 40 000 skautów z całego świata.

„Udział w międzynarodowych wydarzeniach powoduje, że nasze harcerki i nasi harcerze są bardziej zaradni i potrafią skutecznie znajdować rozwiązania. Kontakt ze skautami buduje także w naszych harcerzach i harcerzach otwartość na to, że ludzie są różni i przekonanie, że te różnice nie muszą być problemami do pokonania tylko okazją, żeby rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności.” – dodaje naczelniczka ZHP harcmistrzyni Anna Nowosad.

„Wyjazd na Jamboree jest dla mnie przygodą życia, nowym doświadczeniem i możliwością nauczenia się nowych rzeczy” – mówi o wyjeździe Michał z Krakowa, który w tym roku jedzie na Jamboree jako uczestnik.

„Takie wyjazdy to okazja do poznania nowych osób z całego świata i zetknięcia się z różnorodnymi kulturami” – dodaje Filip, który również jest członkiem krakowskiej reprezentacji na Jamboree.

Przygotowując się do Jamboree patrole wykonywały wiele zadań, aby jeszcze lepiej poznać miejsce, do którego się udadzą. Na przykład poznawały kulturę amerykańską i historię 100-letnich kontaktów dyplomatycznych między USA a Polską. Na program edukacyjny na samym zlocie składają się przede wszystkim mikrokonkursy, wystawy, projekty i gry. Zajęcia podzielone są na modułowe bloki poranne i popołudniowe. To właśnie dzięki takiej budowie programu każdy skaut ma możliwość uczestniczenia we wszystkich zajęciach tematycznych.