Z jakże wielką radością głoszę Wam: CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ! Chciałbym, aby ta wieść dotarła do: każdego domu, każdej rodziny, zwłaszcza tam, gdzie jest najwięcej cierpienia… Chciałbym przede wszystkim, aby dotarła ona do wszystkich serc, bo tam Bóg pragnie zasiać tę Dobrą Nowinę: Jezus Zmartwychwstał, jest nadzieja dla Ciebie, nie jesteś już pod panowaniem grzechu i zła! Zwyciężyła miłość, zwyciężyło miłosierdzie.”

Druhny i Druhowie!

Świat chrześcijański celebruje tajemnice Wielkiego Tygodnia, uobecniając w Liturgii to, co dokonało się w Jerozolimie ok. 2000 lat temu. Minęło tyle czasu, a niewiele się zmieniło, może tylko to, że miejscem wydarzeń jest nie wyłącznie Jerozolima, ale także nasza codzienność, nasze życie. Każdego dnia realizując harcerskie zadania wypełniamy powołanie służby Bogu, Ojczyźnie i Bliźniemu. Teraz czas na świętowanie. Niech Duch Święty umacnia naszą wiarę, którą niełatwo wyznawać na co dzień. Wiem, że dziś trzeba być odważnym świadkiem Zmartwychwstałego Pana, Jezusa Chrystusa. Niech ten czas stanie się źródłem sił potrzebnych do przebaczenia i budowania wzajemnych więzi. Pragnę zaprosić Was do udziału w celebracjach Liturgii Triduum Sacrum razem ze mną.

W Wielki Czwartek wchodzę do Wieczernika. W dniu ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa chcę dziękować za każdą Mszę Świętą, szczególnie za tzw. „msze harcerskie”, za posługę wobec nas Ks. Biskupa Józefa Guzdka, delegata KEP ds. Harcerzy, za każdego Kapelana i Duszpasterza ZHP. Do Stołu Pańskiego przystępuję w tym dniu razem z Wami Zuchy, Harcerze, Wędrownicy, Instruktorzy i Seniorzy bliscy mojemu sercu w posłudze Naczelnego Kapelana ZHP. W Wieczerniku wypraszam łaskę braterstwa, pokoju i jedności, prosząc o mądrość serca oraz umiejętność dostrzegania w każdym człowieku Brata. Niech w Wielki Czwartek Chrystus zechce obmyć nasze dusze wodą swoich łask.

W Wielki Piątek stańmy w pretorium Piłata, patrząc na bolesne uderzenia bicza, czując ciernie korony i podnieśmy nasze oczy na Chrystusa dźwigającego krzyż. Razem z Maryją, Szymonem z Cyreny, Weroniką, Płaczącymi Niewiastami być świadkiem odkupieńczej męki Jezusa, by ukrzyżować swoje życie zanurzone w Zbawicielu w czasie chrztu św. A gdy zgromadzeni w kościołach usłyszymy słowa lektora, czytającego Mękę Pańską, jak Dawca życia i zbawienia przybijany jest gwoździami do drzewa krzyża i przeszywany włócznią, padnijmy na kolana, gdy odda pełną dobroci duszę za przyjaciół swoich i wypowiedzmy „Pan mój i Bóg mój”. A później złóżmy do grobu nadziei Ciało Pana i w czasie harcerskiej warty pilnujmy, by Go nikt nie wykradł.

W Wielką Sobotę zapraszam wszystkich na adorację Pana w grobie i spotkanie przy „święconym”. Z radością pobłogosławimy pokarmy na stół wielkanocny. Radujmy się, widząc unicestwienie śmierci, patrząc na więźniów wyprowadzonych z otchłani na ziemię i z ziemi ku niebiosom. Pragnijmy spożywać owoce męki Pańskiej z drzewa krzyża i oddychać wonią kwiatów zmartwychwstania! Usłyszmy w Wigilię Paschalną śpiew dzwonów zwiastujący, że w kamiennej mogile pozostały już tylko lniany całun i chusta. Rozpromienieni blaskiem światła Paschału, umocnieni Słowem Bożym, zaśpiewamy znowu radosne Alleluja.

W Niedzielę Zmartwychwstania jako Przyjaciele spotkajmy żywego Pana przy pustym grobie i spożyjmy wielkanocne śniadanie. Niech to będzie piękne rodzinne spotkanie w gronie najbliższych.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzę błogosławionej radości, która dostrzega piękno małych rzeczy, nadziei, która nie gaśnie kiedy marzenia wydają się być dalekie, pokoju, który koi, kiedy wszystko wyprowadza z równowagi, wiary, która daje oparcie, kiedy bezradność przeraża.

Niech Zmartwychwstały Chrystus przemienia wszystko to, co śmiertelne w nas, a Duch Święty udziela mocy we wszelkich harcerskich zaangażowaniach.

Łączę się z tymi, dla których to będą tylko dni odpoczynku i w modlitwie proszę, by ten czas odnowił ich przyjaźń z Jezusem.

Czuwaj!
Ks. hm. Wojciech Jurkowski SAC