Spośród 110 000 osób zrzeszonych w Związku Harcerstwa Polskiego do ogólnopolskiego plebiscytu instruktorskiego ZHP zgłoszono 258 kandydatów, z których kapituła nominowała 25 osób w 5 kategoriach. W sobotę, 24.02.2018 r. podczas Gali Dnia Myśli Braterskiej, poznaliśmy nazwiska laureatów plebiscytu instruktorskiego „Niezwyczajni 2017”. Uroczysta Gala została zorganizowana w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie.

Gala Dnia Myśli Braterskiej tradycyjnie została połączona z finałem plebiscytu instruktorskiego “Niezwyczajni”.  Uroczystość była transmitowana na żywo na kanale Youtube telewizji internetowej ZHP360.

Laureatami plebiscytu instruktorskiego ZHP “Niezwyczajni 2017″ zostali:

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA
phm. Marta Radwańska
Hufiec Beskidzki ZHP, Chorągiew Sląska ZHP

Podharcmistrzyni Marta Radwańska jest zaangażowana w krzewienie i pielęgnowanie polskości i polskiej tradycji, kultury i historii wśród dzieci i młodzieży w Norwegii za pośrednictwem harcerstwa. Starając się, aby harcerstwo było atrakcyjnym uzupełnieniem oferty edukacyjnej szkół polskich i przyczyniało się do kształtowania postaw patriotycznych i etycznych młodych ludzi, współpracuje między innymi ze szkołami polskimi w Oslo oraz Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Oslo a także norweską organizacją skautową KFUK-KFUM. Na co dzień pełni funkcję drużynowej 1 Polskiej Gromady Zuchowej „Wiewiórki”, 16 Polskiej Drużyny Harcerskiej „Feniksy”, a także koordynuje działania Rady Przyjaciół Harcerstwa. Druhna Marta nadal działa również w Hufcu Beskidzkim, wspierając obszar pracy z kadrą. Zaangażowanie, pasja i konsekwencja w działaniu spowodowały, że druhna Marta została w 2017 roku wyróżniona tytułem „Wybitny Polak w Norwegii” przez Fundację „Teraz Polska”.

EFEKTYWNE ZARZĄDZANIE
hm. Maciej Szczęsny
Hufiec ZHP Białystok, Choragiew Białostocka ZHP

Harcmistrz Maciej Szczęsny jest Zastępcą Komendanta ds. organizacyjnych największego Hufca w Polsce – Hufca Białystok, który liczy prawie 3000 osób. Druh Maciej stworzył od podstaw e-hufiec, dzięki któremu, drużynowy może złożyć meldunek, sprawdzić finanse drużyny bądź stan inwentarza jednostki z telefonu. W 2017 roku pozyskał środki z WFOŚiGW na organizację zlotu hufca, kursy instruktorskie oraz Rajd Białowieski. Był pomysłodawcą oraz koordynatorem projektu ekologicznego „Naładuj się” – warsztatów, w których brało udział ponad 1500 uczniów. Oprócz pracy na szczeblu hufca, od kilku lat jest członkiem sztabu zlotu BŚP, gdzie odpowiada za kwestie logistyczne. Pełni także funkcję chorągwianego administratora ewidencji. Druh Maciej potrafi doskonale pogodzić obowiązki harcerskie z zawodowymi, mieszkając na stałe w Warszawie.

GRANATOWY SZLAK
pwd. Natalia Olszyńska
Hufiec „Biebrzański” ZHP w Grajewie, Choragiew Białostocka ZHP

Przewodniczka Natalia Olszyńska jest instruktorką Hufca „Biebrzańskiego” w Grajewie. Do końca sierpnia 2017 roku prowadziła najliczniejszą, bo prawie 60 osobową, drużynę wielopoziomową w hufcu – wychowała swoich trzech następców i rozdzieliła jednostkę na trzy drużyny: harcerską, starszoharcerską i wędrowniczą. W tym samym czasie prowadziła i nadal prowadzi gromadę zuchową w Goniądzu, którą w niedługim czasie planuje przekazać swojej przybocznej, by zająć się budową szczepu, którego podwaliny stworzyła. Nie ogranicza się tylko do pracy w jednostce: współorganizuje wiele hufcowych przedsięwzięć, takich jak zimowiska, obozy, DMB czy Zlot Hufca. Od września jest członkiem komendy hufca ds. kształcenia i wspiera rozwój członków hufca, organizując kształcenie na wielu poziomach. Z radością i uśmiechem motywuje do działania nie tylko swoje macierzyste środowisko, ale cały hufiec.

NIEPRZETARTY SZLAK
hm. Sabina Stan
Hufiec ZHP Kraków Podgórze, Chorągiew Krakowska ZHP

Harcmistrzyni Sabina Stan od 2 lat pełni funkcję Komendantki 10 Szczepu „Zielone Słońce” działającego w Hufcu ZHP Kraków-Podgórze. Szczep kierowany przez Sabinę zrzesza obecnie 5 jednostek tworzących pełny ciąg wychowawczy, a wszystkie gromady i drużyny są jednostkami Nieprzetartego Szlaku. Szczep działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Pod kierownictwem druhny Komendantki harcerze i harcerki co roku wyjeżdżają na obozy letnie (w latach 2015 i 2016 były to obozy bez stałej infrastruktury i bez prądu!). Sabina dba również o to, aby jednostki szczepu miały jak najlepsze warunki do działania – troszczy się o zaplecze sprzętowe oraz pozyskuje fundusze na bieżącą pracę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w szczepie większość drużynowych to młode osoby, dla których praca z jednostką NS to spore wyzwanie – Sabina wspiera ich swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami.

PRACA Z KADRĄ
phm. Zofia Cebula
Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa, Chorągiew Gdańska ZHP

Podharcmistrzyni Zofia Cebula pełni funkcję zastępczyni komendanta hufca ds. programu i pracy z kadrą Hufca Gdańsk-Portowa. Dla druhny Zofii nie ma słów „niemożliwe” i „nie dam rady”. Wspiera ona kadrę na każdej możliwej płaszczyźnie: jest członkiem Referatu Starszoharcerskiego, jest opiekunem prób instruktorskich i prób wędrowniczych, organizuje różne kursy i szkolenia. Wsparcie, jakiego udziela druhna Zofia to nie tylko prowadzenie zajęć na szkoleniach, ale przede wszystkim setki rozmów i spotkań, by rozumieć potrzeby i pomóc rozwiązać problemy instruktorów. W każdy poniedziałkowy poranek do kadry Hufca przychodzi motywujący SMS, który wysyła właśnie Druhna. Po tak miłym rozpoczęciu tygodnia, każdy jest zmotywowany do aktywnego przeżycia nadchodzących dni. Jest to osoba, na której zawszę można polegać – druhna Zofia wspiera wszystkich i pomaga tym, którzy potrzebują jej pomocy. Wszystko, czego się podejmuje, robi do końca na 1001% – perfekcjonistka, wulkan energii i motywacji. Druhna Zofia to niesamowity wzór i autorytet dla kadry i harcerzy, a także wspaniały lider dla rówieśników.

 

Nagrody dla laureatów ufundowali: Prezydent RP Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, Ministerstwo Rodziny,Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rechabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Rzecznik Praw Dziecka, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Urząd Miasta Lublin, Sejm Rzeczypospolitej, Senat Rzeczypospolitej, Poczta Polska.

 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Lublina oraz Marszałek Województwa Lubelskiego.
Gala nie odbyłaby się bez wsparcia Fundacji PKO Banku Polskiego.

 

Zrzut ekranu 2018 03 08 o 12.49.06Wydatek współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II”.