Czy chcesz wziąć udział w wyjątkowej instruktorskiej debacie o wartościach? Czy ważne jest dla Ciebie miejsce i cel ruchu harcerskiego we współczesnej Polsce? Czy chcesz mieć swój udział w rozmowie o przyszłości? Czy chcesz poznać źródła tożsamości innych organizacji harcerskich i skautowych w Polsce? Jeśli tak, to nie może Cię zabraknąć na Konferencji „Nasze miejsce w stuleciu Polski”.

To konferencja instruktorska Rady Naczelnej ZHP zorganizowana przy współpracy z organizacjami harcerskimi objętymi Honorowym Protektoratem Prezydenta RP, której celem jest podjęcie rozmowy a w przyszłości współpracy z organizacjami harcerskimi w zakresie idei wychowawczej, wartości harcerskich, miejsca harcerstwa i skautingu w społeczeństwie i możliwych do podejmowania wspólnych działań i inicjatyw. Naszym celem jest także przybliżenie instruktorom i harcerzom informacji o organizacjach harcerskich, stworzenie możliwości do bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów, nawiązania współpracy. To także poszukiwanie odpowiedzi, czym była w stuleciu a czym jest dzisiaj harcerska służba Bogu, Polsce, bliźnim a także służba sobie, czyli jaka jest nasza oferta ideowa na następne stulecie.

Kiedy i gdzie?
10 sierpnia 2018r. w godz. 10:00 – 17:30, teren Zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej

Chętnych do pozostania na terenie Zlotu do wieczora zapraszamy na harcerskie spotkanie przy ognisku podsumowującym całodzienne instruktorskie debaty.

Dla kogo?
Dla wszystkich instruktorów harcerskich oraz wędrowników ze wszystkich organizacji objętych Honorowym Protektoratem Prezydenta RP. Szczególnie gorąco zapraszamy instruktorów w stopniu harcmistrza oraz z otwartymi próbami harcmistrzowskimi.

W programie:

Sesja I – to wystąpienia wprowadzające, poświęcone temu, jak zmieniały się przez lata:

• harcerski ideał wychowawczy,
  • rola i miejsce harcerstwa w społeczeństwie,
  • utrzymywanie polskości przez harcerstwo poza granicami kraju.

Sesja II–to czas na bezpośrednie spotkania i rozmowy osobiste z przedstawicielami

organizacji harcerskich. W kręgach poszczególnych organizacji będzie można zasięgnąć informacji, porozmawiać z przedstawicielami władz, poznać specyfikę organizacji, jej zwyczaje oraz charakterystyczne formy i metody działania, zapoznać się z publikacjami, ciekawymi propozycjami programowymi i nawiązać bliższe kontakty.

Sesja III– to czas na informacje i dyskusje o wartościach, sformułowanie wspólnego przesłania o wartościach – w części panelowej z przedstawicielami poszczególnych organizacji oraz podczas pracy w grupach

Sesja IV –to czas na rozmowy i dyskusjerównolegle w trzech dyskusjach panelowych, 10 minutowe wprowadzenia prowadzących panel, panelistami są przedstawiciele organizacji harcerskich. Podczas dyskusji próba odnalezienia odpowiedzi na pytania, co, jako organizacje, możemy robić wspólnie w ramach:

• służby Bogu,
  • służby Polsce,
  • służby bliźnim,
  • służby sobie.

W tej sesji podsumujemy wnioski z konferencji.

Wszystkich uczestników zapraszamy także na wspólne wieczorne ognisko, podczas którego podsumujemy całodzienne instruktorskie dyskusje.

Koszt i zgłoszenia
Zgłoszenia należy dokonać do 31 lipca 2018 r. przez formularz zgłoszeniowy.

Uczestnicy Zlotu ZHP mogą uczestniczyć w konferencji bezpłatnie, natomiast osoby niebędące uczestnikami Zlotu są zobowiązane do uiszczenia opłaty 10zł w punkcie rejestracyjnym przy Amber Expo w Gdańsku (płatność jedynie kartą). Dojazd na teren zlotu odbywa się specjalnie przeznaczonymi autobusami odjeżdżającymi z parkingu przy Amber Expo, gdzie należy się zarejestrować. Nie ma możliwości wjechania na teren zlotu prywatnym samochodem.

Informujemy, że nie zapewniamy wyżywienia podczas konferencji. Na terenie zlotu będzie możliwość zakupienia posiłku w kilku punktach mobilnych (tzw. Foodtrack) lub produktów w sklepach znajdujących się na terenie zlotu.