XXIII Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę dobiegła końca. W tym roku spotkanie odbywało się pod hasłem „Tutaj zawsze byliśmy wolni” zaczerpniętym ze słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych właśnie na Jasnej Górze.

Od piątku do niedzieli ponad 200 osób uczestniczyło w bogatym pielgrzymkowym programie. Powitalny krąg integracyjny, udział w Apelu Jasnogórskim, Droga Krzyżowa na „wałach” zakończona czuwaniem w Bazylice Jasnogórskiej – to elementy piątkowego programu.

W sobotę dzień rozpoczął się od porannych warsztatów tematycznych, następnie odbył się apel z udziałem Przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła, zastępczyni Naczelniczki ZHP hm. Lucyny Czechowskiej oraz Naczelnego Kapelana ZHP ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego. Bezpośrednio po nim wszyscy udali się na Mszę Świętą w Kaplicy Cudownego Obrazu. Blok popołudniowy rozpoczęła wspólna modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie harcerze wzięli udział w „Biegu po wolność”, a instruktorzy w seminarium „Wychowanie duchowe w decyzjach 40. Zjazdu ZHP” pod przewodnictwem Przewodniczącego ZHP. Dzień zakończył koncert zespołu [harcerze]n i tradycyjne ognisko.

Pielgrzymkę zakończyła niedzielna Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu i krąg pożegnalny na dziedzińcu przed Kaplicą. Organizatorami tegorocznej pielgrzymki byli: Główna Kwatera ZHP, Hufiec ZHP Częstochowa, Klasztor oo. Paulinów.