Ponad 3400 harcerek i harcerzy z całej Polski przyjeżdża do Zakopanego, aby w zimowej, harcerskiej atmosferze przygotować się do przezywania Świat Bożego Narodzenia. Betlejemski Zlot rozpoczął się wieczornym ogniobraniem.

Na harcerki i harcerzy czekają gry terenowe, pokazy filmowe i koncerty. Kulminacyjnym momentem weekendu jest jednak uroczysta Msza Święta, podczas której betlejemski ogień zostanie uroczyście odebrany przez władze ZHP od słowackich skautów. Przekazanie odbędzie się w niedzielę o godzinie 9:00 w miejscowości Svit na Słowacji.

Harcerki i harcerze z ZHP już od 28 lat uczestniczą w wielkiej, międzynarodowej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Zaczyna się ona w Betlejem, a kończy na wigilijnych stołach ludzi na całym świecie.

W tym roku hasłem przewodnim akcji jest „Światło, które łączy”. Chcemy, aby ten mały płomień dotarł do jak największej liczby osób na całym świecie, ogrzał ich serca i połączył mimo podziałów.

Autorka: phm. Marta Jeżak