Dziś w Lublinie miało miejsce otwarcie wystawy „Niepodległość harcerstwem znaczona. 100. rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego”. Powstała ona dzięki współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Harcerstwa w Warszawie. 

Plansze i eksponaty obrazują, jak bardzo harcerze i harcerki byli zaangażowani w odzyskiwanie niepodległości i w budowanie wolnej Polski. Pokazuje, że zawsze byli aktywnymi obywatelami, zawsze stali na lini frontu i nigdy nie bali się brać odpowiedzialności za ojczyznę i jej losy – hm. Anna Nowosad, Naczelniczka ZHP.

Wystawa została przygotowana właśnie w celu upamiętnienia 100. rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak w swoim liście wspomniał Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski – wraz z odzyskaniem niepodległości narodził się Związek Harcerstwa Polskiego, a postawa harcerzy pozostaje do dziś wzorem bohaterstwa i braterstwa.

Rok 1918 był rokiem przełomu w dziejach zarówno Polski, jak i harcerstwa. Wystawa przybliża początek kształtowania się naszej wolnej ojczyzny i ZHP. To wystawa dla młodzieży, aby mogła w ciekawy sposób dowiedzieć się o początkach ZHP, aby ta historia nie została zapomniana – podkreślił dyrektor biblioteki pan Tadeusz Sławecki, witając gości.

Należy pamiętać o tym, jak ważne jest miejsce, w którym można odwiedzić wystawę. To właśnie w Lublinie w 1918 roku odbył się zjazd zjednoczeniowy organizacji skautowych, czego efektem było utworzenie jednego Związku Harcerstwa Polskiego. Komendant Chorągwi Lubelskiej ZHP hm. Tomasz Sych podkreślił, że przygotowanie wystawy zajęło kilka miesięcy, a osoby, które ją przygotowywały zapoznały się z wieloma książkami, publikacjami, materiałami źródłowymi, aby wartość merytoryczna wystawy była jak najwyższa.

Dokonywanie wyborów z ciekawego dorobku stuletniej organizacji to trudna sprawa. Na wystawie znajduje się kilka obiektów, które są wartościowe dla historii ZHP. Jednym z nich jest oryginalny mundur Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej. Jednym z najważniejszych eksponatów jest pamiętnik Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego – ten, po przeczytaniu którego Aleksander Kamiński napisał „Kamienie na szaniec”.  Pamiętnik po raz pierwszy opuścił mury muzeum. Uznaliśmy, że ta rocznica zasługuje na to, aby ten obiekt był częścią wystawy – hm. Katarzyna Traczyk, dyrektorka Muzeum Harcerstwa w Warszawie

Chcemy przypomnieć, że na wystawę można się udać indywidualnie bądź z przewodnikiem w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki w dniach 19-21.09.2018 roku w godzinach pracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4 w Lublinie. Dodatkowo wystawa będzie dostępna również poza festiwalem do 15.11.2018 r. w godzinach pracy biblioteki: poniedziałek-środa, piątek: 9:00-19:45, czwartek, sobota: 9:00-15:00.

Autorka: Weronika Bączek