Wystawa, której otwarcie zaplanowane jest na godz. 11:00 w dniu 18.09.2018 roku w Lublinie, ma na celu upamiętnienie 100. rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Została przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Podczas otwarcia odbędzie się konferencja, na której zostaną wygłoszone prelekcje na kluczowe tematy związane z historią harcerstwa.

Głównym celem ekspozycji jest przypomnienie początków idei harcerskiej na zniewolonych ziemiach polskich, zwieńczonych zjazdem zjednoczeniowym organizacji skautowych w Lublinie w 1918 roku i utworzeniem jednego Związku Harcerstwa Polskiego. Istotnym elementem wystawy jest udział lubelskiej młodzieży harcerskiej w dążeniach niepodległościowych. Ponadto ekspozycja obejmuje dzieje Związku Harcerstwa Polskiego na przestrzeni całego stulecia, w aspekcie jego ciągłości i nierozerwalności z narodowymi tradycjami, a także szeroko pojętą działalność harcerek i harcerzy na rzecz ludzi i Ojczyzny.

W skład wystawy wchodzi obszerny zbiór różnych materiałów, takich jak między innymi rękopisy, ikonografie, oryginalne eksponaty z minionych czasów, które pozwalają przybliżyć zarówno historię Związku Harcerstwa Polskiego od jego początków, jak i zaprezentować ważne dokonania jego członków w trudnym okresie historii.

Na wystawę można się udać indywidualnie bądź z przewodnikiem w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki w dniach 19-21.09.2018 roku w godzinach pracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4 w Lublinie. Dodatkowo wystawa będzie dostępna również poza festiwalem do 20.11.2018 r. w godzinach pracy biblioteki: poniedziałek-środa, piątek: 9:00-19:45, czwartek, sobota: 9:00-15:00.