Do programu uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbywających się na Westerplatte, dołączyło w tym roku wspomnienie harcerzy poległych podczas walki w konspiracji i w działaniach wojennych. Pod Pomnkiem Obrońców Wybrzeża harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP 1 września o 4.45 spotykają się już od lat ’90. W roku 1999 ciężar organizacji uroczystości wzięło na siebie Miasto Gdańsk, a odbywają się one zawsze w obecności mieszkańców miasta oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych i samorządowych.

W tym roku ponad 200 harcerzy z ZHP uczestniczyło w tradycyjnym Zlocie Westerplatte, organizowanym przez Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa oraz pełniło służbę reprezentacyjną, porządkową i medyczną w trakcie uroczystości rocznicowych pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Harcerki i harcerze przybyli na Westerplatte, aby uczcić pamięć i oddać hołd bohaterom walczącym za naszą Ojczyznę.

Na Westerplatte obecna była naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad wraz z komendantem Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Arturem Glebko. „Przesłanie Westerplatte” odczytane zostało przez komendanta Hufca ZHP Gdańsk-Portowa hm. Artura Lemańskiego, a drużynę reperezentacyjną wystawiła Chorągiew Gdańska. W poczcie sztandarowym stanęli: Łukasz Lenarczyk, pwd. Natatalia Stefańska i Zuzanna Kwiatkowska.

Przesłanie Westerplatte

Harcerze i harcerki, instruktorzy i instruktorki!

Stoimy dzisiaj na Westerplatte – miejscu szczególnym, które jest symbolem determinacji Polaków w obliczu przeważającej siły wroga. Walki do ostatniego tchnienia, pomimo gasnącej nadziei.

Słowa „Nigdy więcej wojny” w szczególny sposób właśnie tu przypominają wszystkim nam, abyśmy pamiętali o tych, co polegli na frontach I i II wojny światowej – zawsze żyli w pokoju i poszanowaniu drugiego człowieka.

Harcerze walczyli o odzyskanie niepodległości Polski, pomagali w jej umacnianiu, bronili Ojczyny podczas zawieruchy wojennej. Historia Polski miała ogromny wpływ na kształtowanie charakterów harcerskich szeregów.

Patrząc w przeszłość, widzimy ogrom determinacji naszych poprzedników, ich bohaterstwo oraz wiarygodność tego, co każdy z nas obiecuje składając Harcerskie Przyrzeczenie: Całym życiem służyć Bogu i Polsce.

Wspominamy dziś harcerzy poległych podczas walki w konspiracji i działaniach wojennych na wszystkich frontach II wojny światowej.

  • Dr. Franciszka Kręckiego, przewodniczącego Zarządu Okręgu ZHP w Gdańsku, prawnika, dyrektora banku, działacza kaszubskiego, rozstrzelanego w obozie koncentracyjnym Stutthof.
  • Hm. Alfa Liczmańskiego, pierwszego komendanta Chorągwi Harcerzy w Gdańsku, zamordowanego w Granicznej Wsi, filii obozu Stutthof.
  • Dr. med. Stefana Mirau, założyciela harcerstwa i pierwszego drużynowego w Gdańsku, lekarza Chorągwi Gdańskiej Harcerzy i Polonii Gdańskiej, zmarłego w obozie Stutthof.
  • Hm. Jana Ożdżyńskiego, komendanta Hufca Harcerzy w Gdańsku, zastrzelonego w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 r. na służbie w gmachu Dyrekcji PKP, gdzie mieściła się siedziba Gdańskiej Chorągwi Harcerek i Harcerzy.
  • Hm. Gustawa Niemca, komendanta Hufca Harcerzy w Gdańsku, szefa Głównej Kwatery Szarych Szeregów, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.
  • Hm. Lucjana Cylkowskiego, komendanta Hufca Harcerzy w Gdyni, nauczyciela, komendanta Pogotowia Wojennego Harcerzy w Gdyni, komendanta Hufca Szarych Szeregów, zamordowanego w obozie Stutthof.
  • Hm. Bernarda Myśliwka, komendanta hufca Szarych Szeregów w Chojnicach, komendanta Chorągwi Pomorskiej Szarych Szeregów, który po brutalnych przesłuchaniach w gdyńskim Gestapo w 1942 r odebrał sobie życie, nie zdradzając nikogo z podwładnych.
  • Hm. Benedykta Porożyńskiego, komendanta Hufca Harcerzy w Gdyni, komendanta Morskiego Rejonu Harcerzy w Gdyni, szefa obszaru wschodniego Szarych Szeregów we Lwowie, wizytatora Głównej Kwatery Szarych Szeregów w Chorągwi Pomorskiej, zmarłego po przejściu „Marszu Śmierci” więźniów obozu Stutthof.
  • Hm. Henryka Kossakowskiego, komendanta Warszawskiej Chorągwi Harcerzy i pierwszego komendanta Morskiego Hufca Harcerzy w Gdyni, rozstrzelanego w Lasach Piaśnicy.
  • Alfreda Dyducha, harcerza i 13-letniego obrońcy Kępy Oksywskiej, zastrzelonego 18 września 1939 r.
  • Harcerzy z Obłuża rozstrzelanych w dniu Święta Niepodległości 11 listopada 1939 r. w pobliżu kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli.
  • Harcerzy z Ochotniczej Kompanii Harcerskiej oraz gdańskich harcerzy walczących w Harcerskich Oddziałach Bojowych.
  • Harcerzy z Tczewa, Starogardu, Pucka i Wejherowa, zamordowanych w lasach Piaśnicy i Szpęgawska.
  • Harcerzy z Tajnego Hufca Harcerzy oraz z Szarych Szeregów, zamęczonych w obozach koncentracyjnych.

CHWAŁA BOHATEROM!

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!