W sobotę, 23 kwietnia, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się główne uroczystości pogrzebowe śp. Karoliny Kaczorowskiej – jednej z czołowych postaci polskiej emigracji niepodległościowej, Pierwszej Damy II RP, małżonki ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego. Została pochowana u boku swojego męża w Panteonie Wielkich Polaków. W pożegnaniu uczestniczyły delegacje najwyższych władz i instytucji państwowych, Wojska Polskiego, duchowieństwa. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowali: Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł wraz z wiceprzewodniczącą hm. Dorotą Całką, zastępca Naczelnika ZHP hm. Jarosław Janas, członek Głównej Kwatery hm. Piotr Stanisławski, a także komendanci chorągwi Mazowieckiej hm. Cezary Supeł i Białostockiej hm. Krzysztof Jakubowski. Msza święta była koncelebrowana przez Naczelnego Kapelana ZHP ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego. Drużynę reprezentacyjną Związku Harcerstwa Polskiego oraz poczty sztandarowe Szarych Szeregów i ZHP wystawił Hufiec ZHP Sochaczew.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już w piątek. Przedstawiciele ZHP (Przewodniczący ZHP wraz z zastępcą Naczelnika ZHP) byli obecni podczas powitania szkatuły z prochami na płycie wojskowej lotniska na Okęciu, skąd przewieziono ją do Świątyni Opatrzności Bożej. W przeddzień głównych uroczystości pogrzebowych odbyło się też harcerskie czuwanie ze wspomnieniami, które rozpoczęła dh. Krystyna Małkowska. W wydarzeniu wzięła udział reprezentacja Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Belsku Dużym z Hufca ZHP Grójec (Chorągiew Mazowiecka) oraz Hufca ZHP Głowno (Chorągiew Łódzka).

Fot. ZHP / Tomasz Kaźmierczak