1 września w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Warszawie odbył się Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Najważniejszym momentem pierwszego dnia zjazdu było przekazanie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przez Kombatantów przesłania wartości pielęgnowanych w II Rzeczypospolitej Polskiej dla najmłodszego pokolenia obecnej Polski. Przesłanie z rąk Kombatantów otrzymali również harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. W imieniu ZHP przesłanie odebrał druh Michał Sikora, przyboczny w 4 Sochaczewskiej Drużynie Harcerskiej „Koniczyna”.

My, weterani walk o niepodległość przybyliśmy do Warszawy z różnych stron, by jeszcze raz przypomnieć o drogiej nam dewizie, zapisanej na wojskowych sztandarach. Bóg, Honor, Ojczyzna – te hasła mieliśmy przed oczyma, walcząc w kraju i w odległych od niego rejonach, w regularnych oddziałach i w organizacjach podziemnych, w okopach i na barykadach. Nie oszczędzaliśmy się, wiedząc, w jak ważnych walkach o Niepodległość wystąpiliśmy. Pamiętaliśmy o czasach rozbiorów, gdy Polskę wymazano z mapy Europy. Druga wojna światowa ukazała nową skalę zagrożeń, uderzających w podstawy egzystencji całego narodu – czytamy w przesłaniu odczytanym na Placu przez sędziego Bogusława Nizieńskiego, przewodniczącego Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie Urzędu.

Zjazd zorganizowany został przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.