19 grudnia harcerki i harcerze przekazali Światło Premierowi oraz Radzie Ministrów. Uroczystość w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poprzedziła popołudniowe posiedzenie rządu, premierowi towarzyszyli ministrowie. Przed przekazaniem światła wspólnie odśpiewano kolędę “Przybieżeli do Betlejem”.

Bardzo się cieszę, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w tym tradycyjnym już przekazaniu Światełka Pokoju, Światełka Betlejemskiego. Tutaj mamy takie piękne hasło w tym roku: „Światło, które łączy” i my rzeczywiście też staramy się na najróżniejsze sposoby łączyć, łączyć w takim kształcie, w takim kontekście, w jakim oczywiście przyszło nam działać, ale staramy się, chcemy rzeczywiście wykorzystać te święta najbliższe dla takiej refleksji, żeby jak najbliżej połączyć ludzi ze sobą – mówił premier podczas uroczystego spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Razem z Naczelniczką ZHP hm. Anną Nowosad w uroczystości wzięli udział harcerki i harcerze, którzy uczestniczą w programie „Ambasadorzy Światła”. Na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim przyjechały reprezentacje 71 WDH Adsum z Hufca ZHP Warszawa Praga-Północ oraz 16 DH Północ im. Czesława Kumali z Czarkowa z Hufca ZHP Czechowice-Dziedzice.

My się staramy zmieniać świat, chociaż trochę na lepsze i zależy nam na tym w szczególności, a takie wspaniałe organizacje, jak organizacje harcerskie, które wychowują młodzież, pomagają w tym oczywiście całemu polskiemu społeczeństwu. Jesteśmy za to bardzo, bardzo wdzięczni. Dziękujemy za wszystko, za to, co robicie dla ludzi wokół was, dla integracji i dla Polski, bo wszyscy razem działamy dla Polski. Dziękuję bardzo – powiedział Morawiecki.

Światło zostało rozpalone w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie skauci przywieźli go do Wiednia, a stamtąd na Słowację. 16 grudnia, po słowackiej stronie Tatr, harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. Betlejemskie Światło Pokoju ma dotrzeć do każdego województwa. Betlejemska sztafeta potrwa do 24 grudnia. Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Szwecji i na Litwę. Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 r. przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy.