W dniach 18-21 maja 2018 r. reprezentacja ZHP licząca ponad 450 osób wzięła udział w międzynarodowym zlocie skautowym INTERCAMP w Sint-Truiden (Belgia). Motto tegorocznego zlotu to „It’s a CHANGE reaction”.

IC to zlot skautów z ponad 50-letnią tradycją. Harcerze z Polski biorą w nim regularnie udział od 2007 r. W tym roku był on organizowany przez Federację Organizacji Skautowych w Belgii i wzięło w nim udział prawie 4 tysiące skautów z 12 krajów (Niemcy, Polska, Belgia, Holandia, Francja, Szwajcaria, USA, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Rumunia, Ukraina).

W piątek na teren IC zaczęły zjeżdżać się patrole, które zostały rozlokowane na 6 subcampach czyli podobozach. W sobotę rano odbyła się ceremonia otwarcia, po której połowa uczestników wyruszyła na wędrówkę. Podczas wędrówki skauci mieli okazję nie tylko podziwiać piękne okolice Sint-Truiden, ale również pełnili służbę na rzecz społeczności lokalnej np. porządkując lokalny cmentarz. Druga połowa uczestników została podzielona na 20-osobowe patrole i w tych zespołach uczestniczyła w programie na terenie zlotu. Następnego dnia nastąpiła zmiana i osoby, które były wcześniej na wędrówce, mogły wziąć udział w zajęciach na terenie IC. Harcerze, uczestnicząc aktywnie w programie zlotu, dowiedzieli się, jak małymi kroczkami w swoim codziennym życiu mogą przyczynić się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

W niedzielę odbył się również Food Festival czyli jarmark jedzenia, podczas którego patrole dzieliły się jedzeniem z innymi skautami. W centrum zlotu, na Plazie, uczestnicy mogli odwiedzić muzea skautowe, zrobić zakupy w sklepach skautowych (w tym składnicy harcerskiej Woda Góry Las) oraz wziąć udział w różnych zajęciach m.in. zrobić sobie nadruk na koszulce. Wieczorami odbywały się koncerty.

Podczas zlotu służbę pełniło 26 instruktorów, pomagając przy organizacji zlotu w różnych obszarach (program, subcamp, security).

Podsumowując, atrakcji było sporo, każdy na pewno znalazł coś dla siebie i przeżył niezapomnianie chwile. Harcerki i harcerze wrócili ze zlotu zadowoleni, pełni inspiracji, z kontaktami do nowych znajomych i przyjaciół z całeg o świata. Relacje i zdjęcia ze zlotu znajdują się na fanpage reprezentacji na portalu FaceBook.

Kolejny zlot INTERCAMP już za rok. Tym razem spotkamy się w Holandii! Więcej informacji po wakacjach na stronie internetowej!