W poniedziałek 28 maja 2018 roku w siedzibie Chorągwi Gdańskiej ZHP odbyło się spotkanie Komendy Zlotu ZHP z przedstawicielami instytucji, straży, służb i inspekcji zaangażowanych w organizację Zlotu.

Odprawa miała na celu przekazanie najnowszych informacji i ustaleń dotyczących przygotowań do zlotu oraz uwspólnieniu wiedzy poszczególnych instytucji. Odprawie przewodniczył Zastępca Naczelniczki ZHP hm. Karol Gzyl i Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Artur Glebko — komendant i zastępca komendanta zlotu. Najważniejszymi tematami było zapewnienie właściwego bezpieczeństwa sanitarnego uczestników zlotu, bezpieczeństwo imprez masowych oraz organizacja ruchu na Wyspie Sobieszewskiej oraz dojazd do miejsc realizacji programu i recepcji centralnej na Amber Expo. W odprawie uczestniczyli także przedstawiciele partnerów biznesowych ZHP odpowiedzialnych za poszczególne elementy organizacji zlotu.

Na zlotowej odprawie w gdańskim Domu Harcerza gościliśmy przedstawicieli Wojewody Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Gdańsku, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, Gdańskich Inwestycji Wodociągowo-Kanalizacyjnych, Saur-Neptun Gdańsk, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG.

Organizacja Zlotu ZHP, w którym uczestniczyć będzie około 15 tysięcy osób, jest dużym wyzwaniem programowym i logistycznym. Dobra współpraca instytucji publicznych, którą widzimy w trakcie przygotowań do zlotu, jest przykładem odpowiedzialnego podejścia władz miejskich, samorządowych oraz rządowej administracji zespolonej do tego istotnego wydarzenia wychowawczego.