Uczestniczący w organizowanym przez ZHP „Zlocie Westerplatte” harcerki i harcerze jak co roku wezmą udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej, które odbywają się w Gdańsku 1 września.

Na Westerplatte harcerze będą pełnić służbę organizacyjną oraz reprezentacyjną. Organizatorzy uroczystości wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej uzgodnili program uroczystości, którego ważnym elementem będzie odczytanie przez harcerzy „Przesłania Westerplatte”.

W specjalnie przygotowanym na tę uroczystość tekście przypomnimy postacie harcerzy Ziemi Gdańskiej, którzy zginęli za Ojczyznę walcząc w II wojnie światowej.  „Patrząc w przeszłość, widzimy ogrom determinacji naszych poprzedników, ich bohaterstwo oraz wiarygodność tego, co każdy z nas obiecuje składając Harcerskie Przyrzeczenie: Całym życiem służyć Bogu i Polsce” – usłyszymy w przesłaniu, które zostanie odczytane w sobotę o świcie na Westerplatte.

Po odczytaniu przesłania odbędzie się tradycyjny wojskowy apel poległych. Uroczystość zakończy złożenie wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Program uroczystości opublikowany został przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Transmisję na żywo z uroczystości będzie można śledzić na stronie www.gdansk.pl.