W latach 2015-2017 Związek Harcerstwa Polskiego brał udział w projekcie Aktywni Obywatele Świata, który swoimi działaniami obejmował 7 krajów: Szkocja, Słowacja, Czechy, Niemcy, Polska, Słowenia, Grecja oraz partnerstwo z WOSM i WAGGGS.

Projekt Aktywni Obywatele Świata otrzymał nagrodę GENE Global Education Innovation Award dla projektów edukacji globalnej 2018. Nagroda ta ma celu docenianiu innowacji w zakresie edukacji globalnej.  Wyróżnia projekty, które przynoszą pozytywne zmiany oraz otwierają oczy i umysły ludzi na realia świata — zarówno lokalnie, jak i globalnie. GENE promuje inicjatywy edukacji globalnej, które wprowadzają zmianę poprzez kreatywne projekty.

„Aktywni Obywatele Świata” to projekt opierający się na współpracy organizacji skautowych z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się edukacją globalną. Zakres tematyczny projektu jest silnie związany z Celami Zrównoważonego Rozwoju sformułowanymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Edukacja globalna z kolei, to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Jest także globalnym wymiarem edukacji obywatelskiej i obejmuje edukację rozwojową, edukację o prawach człowieka, edukację o zrównoważonym rozwoju, edukację na rzecz pokoju i zapobiegania konfliktom oraz edukację interkulturalną.

Cały dorobek programowy projektu znajduje się na tej stronie. Serdecznie zachęcamy do korzystania, w szczególność i z samoewaluacyjnych narzędzi: Globalnego Kompasu (dla drużyn) oraz Kompasu Indywidualnego. Pomogą Wam one zarówno rozpocząć, jak i rozwijać pracę z edukacją globalną.